ტრამპი - დროს ტყუილად კარგავენ, ხამენეის შვილი სუსტი ადამიანია, მე უნდა ვიყო ჩართული დანიშვნაში
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ ის პირადად უნდა იყოს ჩართული ირანის შემდეგი ლიდერის არჩევაში.
როგორც მან "აქსიოსთან" სატელეფონო ინტერვიუში განაცხადა, აიათოლა ალი ხამენეის შვილი, რომელიც ირანის სულიერ ლიდერად აირჩიეს, მისთვის მიუღებელია.
ტრამპის აზრით, მოჯტაბა ხამენეი გააგრძელებს აიათოლა ალი ხამენეის პოლიტიკას, რაც აშშ-ს ხუთ წელიწადში ომში დაბრუნებას აიძულებს.
"ჩვენ გვინდა ვინმე, ვინც ირანში ჰარმონიასა და მშვიდობას მოიტანს. ისინი დროს ტყუილად კარგავენ. ხამენეის შვილი სუსტი ადამიანია. მე უნდა ვიყო ჩართული დანიშვნაში, როგორც ვენესუელაში დელსი როდრიგესის შემთხვევაში მოხდა“, – განაცხადა ტრამპმა.

The President of the United States, Donald Trump, on Thursday said he must be personally involved in selecting Iran’s next leader following the killing of Ali Khamenei, telling Axios Khamenei’s son would be “unacceptable.”
Trump said the most likely successor to the assassinated supreme leader Ali Khamenei is widely considered to be his son Mojtaba Khamenei, which he argued could force the United States back into a military conflict within the next five years.
For several days Iranian authorities have postponed announcing the new supreme leader, though statements by Iranian politicians on Thursday suggest that a decision could be announced soon.
“We want someone who will bring harmony and peace to Iran. They are wasting their time. Khamenei’s son is a weak figure. I have to be involved in the appointment, like with Delcy [Rodriguez] in Venezuela,” Trump said.