ტრამპი - პუტინს მთელი უკრაინის ხელში ჩაგდება სურს, თუმცა ძალიან გაუჭირდება
ვლადიმერ პუტინს მთელი უკრაინის ხელში ჩაგდება სურს, თუმცა ეს მას ძალიან გაუჭირდება, - ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა.
ტრამპის თქმით, აშშ რუსეთის წინააღმდეგ სანქციებს დააწესებს, მაგრამ პუტინმა უკვე იცის, როგორ აარიდოს თავი მათ.
ტრამპი გაკვირვებულია, რომ მას "მასთან კარგი საუბრები ჰქონდა, რომლის დროსაც შეეძლოთ ამ სიტუაციის დასრულება, მაგრამ მოულოდნელად ბომბები ცვენა დაიწყო“.
"ის აშკარად კერკეტი კაკალია, ამიტომ ამ მხრივ არაფერი შეცვლილა... სამჯერ ყველაფერი გამოვიდა და შესაძლოა, მას სურს ყველაფრის (უკრაინის) ხელში ჩაგდება. ვფიქრობ, მისთვის ამის გაკეთება ძალიან რთული იქნება“, - განაცხადა ტრამპმა.
ივლისში დონალდ ტრამპმა მკაცრად დაგმო კრემლის ქმედებები უკრაინის მასიური დაბომბვის გამო და პუტინს 50 დღე მისცა მშვიდობის მისაღწევად. მოლაპარაკებების წარუმატებლობის შემთხვევაში, ის დაემუქრა სანქციებით რუსეთის ნავთობის მყიდველ ქვეყნებს, ასევე დააანონსა ახალი შეზღუდვები თავად რუსეთის წინააღმდეგ.
თუმცა, 29 ივლისს, ტრამპმა მოულოდნელად შეამცირა ვადა 10 დღემდე და ახალ "ბოლო ვადად“ 8 აგვისტო დააწესა.
საპასუხოდ, კრემლმა გამოაცხადა სრულმასშტაბიანი ომის გაგრძელების განზრახვა და ასევე დაემუქრა შეერთებულ შტატებს ბირთვული დარტყმით. ამის მიუხედავად, 31 ივლისს ტრამპმა გამოაცხადა, რომ ახლო აღმოსავლეთში აშშ-ის სპეციალური წარმომადგენელი სტივ ვიტკოფი მოსკოვში გაემგზავრება - სავარაუდოდ, დიპლომატიური გადაწყვეტის პოვნის მიზნით.

Trump: Putin wants to seize all of Ukraine, but it will be 'very difficult'
In July, Trump sharply condemned Russia’s escalation of airstrikes in Ukraine and issued a 50-day ultimatum for Putin
US President Donald Trump has claimed that Russian President Vladimir Putin seeks to seize control of the entire territory of Ukraine, but suggested that achieving this objective will prove “very difficult” for the Kremlin.
In an interview, Trump expressed frustration over the breakdown in previously positive communications with Putin, recalling: "We had good conversations, and it seemed like we could end this situation - then suddenly the bombs started falling."
"He's obviously a tough nut to crack, and that hasn’t changed," Trump added. "Maybe he wants it all - Ukraine - but I think it will be very hard for him to do that."
Trump also said that the United States would impose sanctions on Russia, but claimed Putin had already developed strategies to circumvent them.
In July, Trump sharply condemned Russia’s escalation of airstrikes in Ukraine and issued a 50-day ultimatum for Putin to halt hostilities and pursue peace. He warned of sanctions targeting countries that purchase Russian oil, alongside new restrictions directly aimed at Moscow.
However, in a surprise shift on 29 July, Trump reduced the ultimatum to just 10 days, setting a new deadline of 8 August, which he referred to as a “final date” for diplomatic resolution.
In response, the Kremlin announced its intention to continue what it called a “full-scale military operation” and threatened the United States with nuclear retaliation if “red lines” were crossed.