ტრამპი - თუ პუტინთან და ზელენსკისთან შეხვედრამ კარგად ჩაიარა, მშვიდობა მალე დადგება
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი მიიჩნევს, რომ ვლადიმერ პუტინთან და ვოლოდიმირ ზელენსკისთან წარმატებული შეხვედრა მშვიდობას დააახლოებს.
ტრამპს ჰკითხეს, შეიძლება თუ არა პუტინთან შეხვედრის შედეგად სრული და დაუყოვნებლივი ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება შეერთებული შტატების გამარჯვებად ჩაითვალოს.
პასუხად, პრეზიდენტმა კითხვას "არც ისე კარგი“ უწოდა.
"ვიტყოდი, რომ ხვალ ყველაფერი, რაც მინდა, არის შემდეგი შეხვედრისთვის (უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის მონაწილეობით) მომზადება, რომელიც მალე უნდა ჩატარდეს. მსურს, რომ ეს ძალიან სწრაფად მოხდეს, ამ შეხვედრის შემდეგ მალევე“, - განაცხადა ტრამპმა.
ტრამპის თქმით, მას სურს, რომ ასეთი შეხვედრა ალასკაზე გაიმართოს, სადაც ის და პუტინი დარჩებიან, ეს ბევრად უფრო ადვილი იქნებოდა.
"ვფიქრობ, ეს ძალიან საინტერესო იქნება. გავარკვევთ, რა პოზიცია აქვს ყველა მონაწილეს. და პირველი ორი, სამი, ოთხი თუ ხუთი წუთის განმავლობაში გავიგებ, წარმატებული იქნება თუ წარუმატებელი შეხვედრა. და თუ შეხვედრა ცუდი იქნება, ის ძალიან სწრაფად დასრულდება. და თუ შეხვედრა კარგი იქნება, უახლოეს მომავალში მშვიდობას მივაღწევთ“, - განაცხადა ტრამპმა.

Trump says successful talks with Putin and Zelenskyy could bring peace closer
When asked if securing a full and immediate ceasefire through talks with Putin would count as a US victory, Trump dismissed the question as “not a very good one.”
“Tomorrow, all I want is to prepare for the next meeting (with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy), which should take place soon. I want it to happen very quickly, right after this meeting,” Trump said.
He added that he hopes the meeting could be held in Alaska, where he and Putin would stay, making the process “much easier.”
“I think it will be very interesting. We’ll find out what position everyone has. In the first two, three, four, or five minutes, I will know whether it will be a successful or unsuccessful meeting. If it’s bad, it will end very quickly. If it’s good, we will achieve peace in the near future,” Trump stated.