ტრამპი – უკრაინამ ნატო უნდა დაივიწყოს
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ არ უჭერს მხარს უკრაინის ნატოში გაწევრიანების სურვილს, როგორც ომის დასრულების საშუალებას.
“მე შემიძლია ვთქვა ერთი რამ – შეგიძლიათ დაივიწყოთ ნატო. მე ვფიქრობ, რომ ალბათ, ამ მიზეზით, დაიწყო ეს ყველაფერი [უკრაინასთან რუსეთის ომი]” – აღნიშნა მან.
ტრამპის თქმით,  ვლადიმერ პუტინი იძულებული გახდება გააკეთოს დათმობები უკრაინის საკითხთან მოლაპარაკებებში, მაგრამ არ დაუკონკრეტებია რა დათმობაზეა საუბარი.
”დიახ, ის წავა დათმობებზე, ის იძულებული იქნება. მე ვფიქრობ, მე მჯერა, რომ არჩევნებში ჩვენი გამარჯვების წყალობით, ეს ომი დასრულდება. მე ასევე მჯერა, რომ თუ ჩვენ არ მოვიგებდით, თუ ეს ადმინისტრაცია არ მოიგებდა, ომი დიდხანს გაგრძელდებოდა და მას (პუტინს) სურს აიღოს ყველაფერი”, – განაცხადა ტრამპმა.
მან კვლავ გაიმეორა, რომ მალე აპირებს პუტინთან შეხვედრას და იმედოვნებს, რომ შეთანხმდებიან ომის დასრულების შესახებ.

US President Donald Trump has stated that he does not support Ukraine’s NATO membership as a means to end the war with Russia.
“I can say one thing – you can forget about NATO. I think that’s probably the reason this whole thing [Russia’s war against Ukraine] started,” Trump said.
He suggested that Russian President Vladimir Putin would be forced to make concessions in negotiations over Ukraine but did not specify what compromises he was referring to.
“Yes, he will make concessions; he will have to. I believe that thanks to our victory in the elections, this war will end. I also believe that if we don’t win, if this administration stays in power, the war will drag on for a long time, and he [Putin] wants to take everything,” Trump stated.