ტრამპი – უკრაინა მონაწილეობას მიიღებს რუსეთთან მოლაპარაკებებში
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი ირწმუნება, რომ უკრაინა მონაწილეობას მიიღებს რუსეთთან მოლაპარაკებებში ომის დასრულების მიზნით. მას ასევე სურს რუსეთის დაბრუნება G7-ში.
გავრცელებული ინფორმაციით, ტრამპმა ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ მას სურს რუსეთის დაბრუნება G7-ში (ანუ G8 ფორმატში დაბრუნება). მისი თქმით, შეცდომა იყო მისი გარიცხვა 2014 წელს უკრაინის ყირიმის ანექსიის შემდეგ.
აშშ-ს პრეზიდენტმა ასევე აღნიშნა, რომ ახალი სავაჭრო ტარიფები შესაძლოა, ამოქმედდეს აპრილში, მათ შორის ავტომობილებზე.
კითხვაზე, ექნება თუ არა უკრაინას ადგილი მაგიდასთან ომის დასასრულებლად, მან უპასუხა: “დიახ, რა თქმა უნდა“.
ტრამპმა ასევე განაცხადა, რომ ენდობა პუტინს უკრაინის ომის საკითხში და რომ აშშ-ს თავდაცვის მდივნის კომენტარები იმის შესახებ, რომ უკრაინის ნატოში გაწევრიანება ნაკლებად სავარაუდოა, სწორი იყო.

Trump says Ukraine to join peace talks with Russia
US President Donald Trump stated that Ukraine will take part in negotiations with Russia to end the war. He has also expressed his desire for Russia to be reinstated in the G7.
According to reports, Trump told journalists that he wants Russia to rejoin the G7, effectively restoring the G8 format. He argued that expelling Russia in 2014, following the annexation of Crimea, was a mistake.
Trump also mentioned that new trade tariffs, including those on automobiles, could take effect as early as April.
When asked whether Ukraine would have a seat at the negotiating table to end the war, he responded, “Yes, of course.”
Additionally, Trump stated that he trusts Russian President Vladimir Putin on the issue of the Ukraine war. He also agreed with the US Secretary of Defense’s recent comment that Ukraine’s NATO membership is unlikely.