ტრამპი - უკრაინას შეუძლია დაიბრუნოს მთელი თავისი ტერიტორია და შეიძლება, უფრო შორსაც წავიდეს
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ უკრაინას აქვს ყველა შანსი, დაიბრუნოს მთელი თავისი ტერიტორია თავდაპირველი საზღვრების ფარგლებში.
"უკრაინას და რუსეთში არსებული სამხედრო და ეკონომიკური სიტუაციის გაცნობისა და სრულად გაგების შემდეგ, ასევე იმ ეკონომიკური სირთულეების დანახვა, რასაც ეს რუსეთს უქმნის, მე მჯერა, რომ უკრაინა, ევროკავშირის მხარდაჭერით, მზადაა იბრძოლოს და დაიბრუნოს მთელი თავისი ტერიტორია თავდაპირველი საზღვრების ფარგლებში. დროის, მოთმინებისა და ევროპის, განსაკუთრებით კი ნატოს ფინანსური მხარდაჭერის შემთხვევაში, თავდაპირველი საზღვრების აღდგენა, სადაც ეს ომი დაიწყო, სრულიად შესაძლებელია. რატომაც არა?“ - წერს ტრამპი სოციალურ ქსელში.
მისივე თქმით, რუსეთი სამწელიწად-ნახევარია უაზრო ომს აწარმოებს უკრაინის წინააღმდეგ.
"როდესაც მოსკოვისა და რუსეთის ყველა დიდი ქალაქის, დაბისა და რაიონის მცხოვრებლები გაიგებენ, თუ რა ხდება სინამდვილეში ამ ომში, გააცნობიერებენ, რომ საწვავის მიღება თითქმის შეუძლებელია გრძელი რიგების გამო და ომის ეკონომიკის ყველა სხვა პრობლემას წააწყდებიან, სადაც ფულის უმეტესი ნაწილი უკრაინასთან ბრძოლაში იხარჯება, რომელსაც დიდი სული აქვს და მხოლოდ ძლიერდება, უკრაინა შეძლებს თავის ქვეყანას დიდება დაუბრუნოს და ვინ იცის, იქნებ კიდევ უფრო შორს წავიდეს!“ - განაცხადა ტრამპმა.
აშშ-ის პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ ვლადიმერ პუტინი უზარმაზარი ეკონომიკური სირთულეების წინაშე დგას. ის მიიჩნევს, რომ ახლა უკრაინის მოქმედების დროა.
მისივე თქმით, შეერთებული შტატები გააგრძელებს ნატოს იარაღის მიწოდებას, რათა ნატომ შეძლოს მისი გამოყენება ისე, როგორც საჭიროდ ჩათვლის.

US President Donald Trump on Tuesday said Ukraine had a chance to reclaim all of its territory within its original borders and, potentially, achieve even more.
“After reviewing the military and economic situation in Ukraine and Russia, and seeing the severe economic difficulties this war is creating for Russia, I believe that Ukraine, with the support of the European Union, is ready to fight and restore its full territorial integrity. With time, patience, and Europe’s - especially NATO’s - financial backing, the restoration of Ukraine’s original borders, where this war began, is entirely possible. Why not?” Trump wrote on social media.
He noted Russia had been waging what he called a “senseless war” against Ukraine for more than three and a half years.
“When the people living in Moscow and all the major cities, towns and districts throughout Russia learn what is really happening with this war, the fact that it is almost impossible for them to get gasoline due to the long queues that are forming, and all the other things that are happening in their war economy, where most of their money is spent fighting Ukraine, which has a Great Spirit and is only getting better, Ukraine will be able to return its country to its original form and, who knows, maybe even go further”, Trump added.
The US President stressed that Vladimir Putin was facing economic difficulties, and said now was Ukraine’s time to act.
He also confirmed the United States would continue supplying NATO with weapons to ensure the alliance could deploy them as it deems necessary.