აშშ-ის ძალებმა აშშ-ის პრეზიდენტის ბრძანების შესაბამისად, ირანის პორტებისა და სანაპირო ზოლის საზღვაო ბლოკადა სრულად მოხსნა.
"დღეს, აშშ-ის ძალებმა, პრეზიდენტის მითითების შესაბამისად, მოხსნა ირანის პორტებსა და სანაპირო ზოლში შემავალი და გამავალი ყველა საზღვაო მოძრაობის ბლოკადა. ამერიკული ძალები არ უშლიან ხელს გემების ტრანზიტს ირანის პორტებისკენ ან პორტებიდან. აშშ-ის სამხედრო ბლოკადის ძალაში ყოფნის ყველა მცდელობა შეწყდა.
ჩვენი საზღვაო ხომალდები დარჩებიან საერთო არეალში, რათა უზრუნველყონ შეთანხმების ყველა ასპექტის დაცვა, შესრულება და სრული ძალითა და ეფექტურობით მოქმედება“, - წერს ცენტრალური სარდლობა სოციალურ ქსელში.

The United States has fully lifted its naval blockade on Iran’s ports and coastline following an order from President Donald Trump, according to US Central Command.
“Today, US forces lifted the blockade on all maritime traffic entering and exiting Iranian ports and coastal areas, in accordance with the President's direction. American forces are not impeding the transit of vessels to or from Iranian ports. All US military blockade enforcement efforts have ceased.
“Our great Naval Ships will remain in the general area to make sure that all aspects of the agreement are adhered to, obeyed and in full force and effect,” reads the statement.