ცესკო თეთრიწყაროსა და გორის სასამართლოების გადაწყვეტილებებს სააპელაციოში ასაჩივრებს
თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლოს მიერ 4 ნოემბერს მიღებული გადაწყვეტილება გასაჩივრებული იქნება სააპელაციო სასამართლოში, ამასთან, საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ სააპელაციო სასამართლოში უკვე გასაჩივრებულია გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, – ამის შესახებ ცესკოს განცხადებაშია აღნიშნული.
“საარჩევნო ადმინისტრაცია ეხმაურება თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებას წალკისა და თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტებში საარჩევნო უბნის შედეგების გაუქმების შესახებ. აღნიშნული გადაწყვეტილებით მოსამართლემ გააუქმა №25 წალკის საარჩევნო ოლქში შემავალი 18 საარჩევნო უბნის და №26 თეთრიწყაროს საარჩევნო ოლქში შემავალი 13 საარჩევნო უბნის შედეგი.
საარჩევნო ადმინისტრაცია დაუსაბუთებლად მიიჩნევს და არ იზიარებს თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებას წალკისა და თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტების ზემოაღნიშნული საარჩევნო უბნების შედეგების გაუქმების შესახებ. ამასთან, აღნიშნული გადაწყვეტილება აშკარად წინააღმდეგობაში მოდის ანალოგიურ საკითხთან დაკავშირებით პირველი ინსტანციების სასამართლოებში წარმოებულ ყველა სხვა დავასთან.
შესაბამისად, თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლოს მიერ 4 ნოემბერს მიღებული გადაწყვეტილება გასაჩივრებული იქნება სააპელაციო სასამართლოში. საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ კანონმდებლობით დადგენილი წესით წარდგენილი იქნება სააპელაციო საჩივრები.
ამასთან, საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ სააპელაციო სასამართლოში უკვე გასაჩივრებულია გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც №32 გორის საოლქო საარჩევნო კომისიას ამავე ოლქში შემავალი 15 საარჩევნო უბნის ბათილი ბიულეტენების ხელახლა გადათვლა დაევალა.
შევახსენებთ საზოგადოებას, რომ ხმის ფარულობას უზრუნველყოფს სპეციალური ჩარჩო ფორმა, ინსტრუქციის შესაბამისად რომლის გამოყენებაც გამორიცხავს ამომრჩევლის ნების იდენტიფიცირებას. ბიულეტენის უკანა მხარეს მარკერის კვალი, არსებობის შემთხვევაში, ჩარჩო ფორმის დანიშნულების გათვალისწინებით, ვერ ჩაითვლება ნების იდენტიფიცირებად. ასევე აღსანიშნავია, რომ ამ საკითხზე კენჭისყრის და მომდევნო დღეს, ქვეყნის მასშტაბით მხოლოდ 7 საჩივარი იქნა წარმოდგენილი და არცერთ საერთაშორისო ორგანიზაციის დასკვნაში არ არის საუბარი დადასტურებულად არჩევანის ფარულობის დარღვევაზე”, – აღნიშნულია განცხადებაში.

Georgian election administration to challenge court rulings on annulled polling results
The Central Election Commission (CEC) of Georgia on Tuesday announced it would appeal recent rulings by the Tetritskaro and Gori district courts in central Georgia, which have called for the annulment or re-counting of votes in several polling stations. The Tetritskaro court’s Minday decision to annul results in Tsalka and Tetritskaro municipalities will be contested in the appeals court, while the CEC has already appealed a Gori court ruling.
In a statement, the CEC expressed its disagreement with the Tetritskaro court’s decision to void the results of 18 polling stations in Tsalka Electoral District No. 25 and 13 precincts in Tetritskaro No. 26. The CEC described the ruling as “unjustified” and argued it contradicted outcomes in similar cases across other courts.
“The election administration considers the decision of the Tetritskaro District Court to be unjustified and inconsistent with other first-instance court rulings on the same issue,” the statement said. The CEC added that district election commissions will file appeals in line with legal requirements.
Additionally, the CEC has already submitted an appeal against the Gori District Court’s directive for District Election Commission No. 32 to re-count invalid ballots from 15 polling stations.
The CEC sought to reassure the public on the integrity of the voting process, stating, “The secrecy of the vote is ensured by a special frame form, which, when used correctly, prevents identifying a voter’s choice.”
The statement further noted that while only seven complaints were filed nationwide during and after election day, no international observer organization reported violations of ballot secrecy.
The CEC’s appeals follow growing scrutiny over the conduct of recent elections, with opposition parties and civil society groups voicing concerns over transparency and integrity in the electoral process.