ცესკომ სამი ოპოზიციური გაერთიანების მიერ წარდგენილი საარჩევნო სიები გააუქმა
საარჩევნო ადმინისტრაციამ რეგისტრაცია გაუუქმა პოლიტიკური გაერთიანებების – “კოალიცია ცვლილებისთვის გვარამია მელია გირჩი დროას“, „ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობის“ და “ძლიერი საქართველო-ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის“ პარტიული სიით წარდგენილ დარჩენილ კანდიდატებს.
გადაწყვეტილება ცესკომ აღნიშნული პარტიების მომართვის საფუძველზე კანონმდებლობის შესაბამისად მიიღო.
“აქვე გვინდა, გამოვეხმაუროთ აღნიშნული პოლიტიკური სუბიექტების განცხადებებს სიების გაუქმებასთან დაკავშირებით და განვაცხადოთ, რომ უწყების გადაწყვეტილება სიების გაუქმებასთან დაკავშირებით არ ნიშნავს, რომ საარჩევნო ადმინისტრაცია იზიარებს პარტიების შეფასებებს არჩევნებთან დაკავშირებით. აღნიშნული გადაწყვეტილებების მიღებისას საარჩევნო ადმინისტრაციამ იხელმძღვანელა მხოლოდ და მხოლოდ საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობით. ცესკო არ იზიარებს პოლიტიკური პარტიების მიერ სიების გაუქმებასთან დაკავშირებით გამოგზავნილ წერილებში გამოთქმულ პოლიტიკური ხასიათის და უსაფუძვლო შეფასებებს საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებისა და აღნიშნული არჩევნების შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შესახებ. ვთვლით, რომ აღნიშნული შეფასებები პოლიტიკური დღის წესრიგიდან გამომდინარეობს და არ ასახავს რეალობას.
საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნები ჩატარდა საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებული პრინციპების სრული დაცვით და ცესკოს მიერ შედგენილი იქნა კანონშესაბამისი არჩევნების შედეგების შემაჯამებელი ოქმი.
პარტიული სიების გაუქმების შესახებ ცესკოს თავმჯდომარის განკარგულებები და წერილები გაეგზავნებათ შესაბამის პოლიტიკურ გაერთიანებებს“, – აღნიშნულია განცხადებაში.

The Central Election Commission (CEC) of Georgia has annulled the registration of electoral lists submitted by three opposition coalitions: Coalition for Change, Unity – United National Movement and Strong Georgia.”
The CEC stated that the decision was made at the coalitions’ request and in accordance with Georgian electoral law.
In a statement, the CEC clarified that the cancellation of the lists does not imply agreement with the political assessments or criticisms expressed by the coalitions about the 2024 parliamentary elections or their results.
“The Election Administration’s decision to annul these lists was strictly guided by Georgian electoral legislation. We do not endorse or accept the politically charged or unfounded evaluations regarding the October 26, 2024, elections or the certification of their results,” the CEC statement reads.
The CEC reaffirmed its stance that the elections were conducted in full compliance with the principles enshrined in the Georgian Constitution. It also maintained that the summary protocol of the election results was prepared following the law.
Official notices of the annulment of party lists have been sent to the respective political coalitions.