პოლონეთის პრემიერ-მინისტრი დონალდ ტუსკი მიიჩნევს, რომ ნატოს აღმოსავლეთი ფლანგი უნდა გაძლიერდეს. ამის შესახებ ის თავის მოკავშირეებს 2 მარტს ლონდონის სამიტზე მიმართავს.
“ეს იქნება ყველა ევროპული სახელმწიფოს ზრახვებისა და შესაძლებლობების რეალური გამოცდა, რომ ევროპელი მოკავშირეების ჯარები იმყოფებოდნენ ფინეთში, ბალტიისპირეთის ქვეყნებში და პოლონეთში – რუსეთისა და ბელორუსის საზღვრებზე”, – განაცხადა ტუსკმა.
ტუსკმა აღნიშნა, რომ პოლონეთს უნდა ჰქონდეს „დამატებითი სადაზღვევო პოლისი“ ქვეყნისა და ევროპის თავდაცვითი შესაძლებლობების გაძლიერების სახით. მისი აზრით, ევროპამ “უნდა აიღოს დიდი პასუხისმგებლობა კონტინენტის უსაფრთხოებაზე“.
“ეს პარადოქსია, ნახეთ, როგორ ჟღერს: 500 მილიონი ევროპელი 300 მილიონ ამერიკელს სთხოვს, დაიცვას ისინი 140 მილიონი რუსისგან. თუ შეგიძლიათ დაითვალოთ, მაშინ საკუთარი თავის იმედი გქონდეთ”, – განაცხადა ტუსკმა.
პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა ასევე განაცხადა, რომ მხარს უჭერს იტალიის პრემიერ-მინისტრის წინადადებას ევროპელი ლიდერებისა და შეერთებული შტატების სამიტის მოწვევის შესახებ.

Polish Prime Minister Donald Tusk has called for strengthening NATO’s eastern flank. He believes that Europe must take greater responsibility for its own security and will address his allies on this issue at the London summit on March 2.
“This will be a real test of the intentions and capabilities of all European states—to have European allied troops stationed in Finland, the Baltic states, and Poland, along the borders with Russia and Belarus,” Tusk said.
He emphasized that Poland must have an “additional insurance policy” in the form of enhanced defensive capabilities for both the country and Europe as a whole. According to Tusk, Europe must step up and take greater responsibility for the continent’s security.
“It’s a paradox—look at how it sounds: 500 million Europeans are asking 300 million Americans to protect them from 140 million Russians. If you can do the math, then you should have confidence in yourselves,” Tusk remarked.
The Polish leader also expressed support for Italian Prime Minister Giorgia Meloni’s proposal to convene a summit of European leaders and the United States to discuss defense and security strategies.