უკრაინამ და აშშ-მა მოამზადეს განახლებული ჩარჩო დოკუმენტი მშვიდობისთვის - ერთობლივი განცხადება
23 ნოემბერს ჟენევაში გამართული მოლაპარაკებების შემდეგ უკრაინამ და შეერთებულმა შტატებმა მოამზადეს განახლებული და შესწორებული ჩარჩო დოკუმენტი მშვიდობისთვის.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, მოლაპარაკებები იყო კონსტრუქციული, ფოკუსირებული და პატივისცემით სავსე, რაც ხაზს უსვამდა სამართლიანი და მდგრადი მშვიდობის მიღწევისადმი საერთო ერთგულებას. ასევე ორივე მხარე თანხმდება, რომ კონსულტაციები ძალიან პროდუქტიული იყო.
"მხარეებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს, რომ ნებისმიერი მომავალი შეთანხმება სრულად უნდა იცავდეს უკრაინის სუვერენიტეტს და უზრუნველყოფდეს მდგრად და სამართლიან მშვიდობას“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
უკრაინა და აშშ შეთანხმდნენ, ერთობლივ წინადადებებზე უახლოეს დღეებში ინტენსიური მუშაობა გააგრძელონ.
"დისკუსიებმა აჩვენა მნიშვნელოვანი პროგრესი პოზიციების შეჯერების და შემდეგი ნაბიჯების მკაფიო განსაზღვრის მიმართულებით. მათ კიდევ ერთხელ დაადასტურეს, რომ ნებისმიერი მომავალი შეთანხმება სრულად უნდა იცავდეს უკრაინის სუვერენიტეტს და უზრუნველყოფდეს მდგრად და სამართლიან მშვიდობას. დისკუსიების შედეგად მხარეებმა შეიმუშავეს განახლებული და დახვეწილი სამშვიდობო ჩარჩო.
უკრაინის დელეგაციამ კიდევ ერთხელ გამოხატა მადლიერება აშშ-ისა და პირადად პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მიმართ ომისა და სიცოცხლის დაკარგვის დასასრულებლად გაწეული დაუღალავი ძალისხმევისთვის.
უკრაინა და აშშ შეთანხმდნენ, გააგრძელონ ინტენსიური მუშაობა ერთობლივ წინადადებებზე უახლოეს დღეებში. ისინი ასევე მჭიდრო კონტაქტში დარჩებიან ევროპელ პარტნიორებთან პროცესის წინსვლასთან ერთად. ამ ჩარჩოს ფარგლებში საბოლოო გადაწყვეტილებებს უკრაინისა და აშშ-ის პრეზიდენტები მიიღებენ. ორივე მხარემ კიდევ ერთხელ დაადასტურა მზადყოფნა, გააგრძელონ ერთად მუშაობა მშვიდობის მისაღწევად, რაც უკრაინის უსაფრთხოებას, სტაბილურობას და რეკონსტრუქციას უზრუნველყოფს“, – აღნიშნულია ერთობლივ განცხადებაში.
20 ნოემბერს აშშ-მა უკრაინისთვის 28-პუნქტიანი სამშვიდობო გეგმა წარადგინა. დოკუმენტის თანახმად, უკრაინა დონბასიდან უნდა გავიდეს, შეამციროს სამხედრო ძალები, უარი თქვას შორი მოქმედების იარაღზე და სხვა.
23 ნოემბერს აშშ-ის, უკრაინის, დიდი ბრიტანეთის, საფრანგეთისა და გერმანიის წარმომადგენლებმა ჟენევაში სამშვიდობო გეგმა განიხილეს.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის გუნდი უკრაინას უსმენს და ბევრი რამ იცვლება.

Ukraine and the US also agreed to continue intensive work on joint proposals in the coming days
Following the 23 November negotiations in Geneva, Ukraine and the United States have prepared an updated and refined framework document aimed at achieving peace.
According to a joint statement, the talks were constructive, focused, and respectful, highlighting both sides’ shared commitment to a just and sustainable peace. Both parties agreed that the consultations were highly productive.
“The parties reaffirmed that any future agreement must fully uphold Ukraine’s sovereignty and ensure a sustainable and fair peace,” the statement said.
Ukraine and the US also agreed to continue intensive work on joint proposals in the coming days.
“The discussions demonstrated significant progress in aligning positions and clearly defining next steps. As a result, the parties developed an updated and refined peace framework. The Ukrainian delegation once again expressed gratitude to the United States, and personally to President Donald Trump, for their tireless efforts to end the war and loss of life,” the statement added.
The framework emphasizes that final decisions will be made by the Presidents of Ukraine and the United States, and both sides reiterated their readiness to continue working together to achieve peace, ensuring Ukraine’s security, stability, and reconstruction.
Earlier, on 20 November, the US presented Ukraine with a 28-point peace plan, which included proposals such as withdrawal from Donbas, reduction of military forces, and renunciation of long-range weapons. On 23 November, representatives from the United States, Ukraine, the United Kingdom, France, and Germany met in Geneva to review the plan.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy highlighted that President Trump’s team was listening to Ukraine and that “many things are changing” as a result of the talks.