უკრაინამ რუსული ტყვეობიდან კიდევ 277 ჯარისკაცი დაიბრუნა
აღდგომის წინა დღეს, 19 აპრილს, უკრაინას და რუსეთს შორის ტყვეთა გაცვლის შედეგად რუსული ტყვეობიდან 277 უკრაინელი დამცველი გათავისუფლდა.
რუსეთის ტყვეობიდან გათავისუფლებულთა შორის არიან უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცები, უკრაინის ეროვნული გვარდიის, სახელმწიფო სპეციალური სატრანსპორტო სამსახურის და სასაზღვრო პატრულის ოფიცრები. ისინი იცავდნენ მარიუპოლს და დონეცკის, ხერსონის, ზაპოროჟიეს და ლუგანსკის რეგიონების ტერიტორიებს.
სამხედრო ტყვეთა მოპყრობის საკოორდინაციო შტაბში განმარტავენ, რომ დაბრუნებულთა უმრავლესობა 2000 წლის შემდეგ დაბადებული ახალგაზრდები არიან. სახლში დაბრუნდა 2022 წლის მაისიდან ტყვეობაში მყოფი ქალი ჯარისკაცი.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან დღემდე, სულ 4552 ადამიანი – ჯარისკაცი და მშვიდობიანი მოქალაქე – დაბრუნდა სახლში რუსული ტყვეობიდან.
“მადლობა ყველას, ვინც შესაძლებელი გახადა ჩვენი ხალხის ეს დაბრუნება. განსაკუთრებით მადლობელი ვარ არაბთა გაერთიანებული საამიროების შუამავლობისთვის.
ჩვენ გვახსოვს ყველა, ვინც ტყვეობაში რჩება. ჩვენ ვეძებთ ყველას, ვინც შეიძლება იქ იყოს. ყველა სახლში უნდა დავაბრუნოთ”, – განაცხადა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ.

277 Ukrainian defenders freed in prisoner exchange ahead of Easter
On April 19, the day before Orthodox Easter, Ukraine secured the release of 277 defenders held in Russian captivity through a prisoner exchange agreement with Russia. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy announced the news on social media, thanking all those involved in making the exchange possible, with special gratitude extended to the United Arab Emirates for their mediation efforts.
The released prisoners include soldiers from the Ukrainian Armed Forces, the National Guard, the State Special Transport Service, and the Border Guard. Many of them had been captured while defending key regions, including Mariupol, Donetsk, Kherson, Zaporizhzhia, and Luhansk. Among those freed was a female soldier who had been in Russian captivity since May 2022. According to Ukraine’s Coordination Headquarters for the Treatment of Prisoners of War, the majority of those released were young individuals born after the year 2000.
“This is a truly joyful moment for hundreds of families across Ukraine. Since the beginning of Russia’s full-scale invasion, a total of 4,552 people—both military personnel and civilians—have been brought home. We remember everyone still in captivity. We will continue to search and bring them back,” Zelenskyy wrote.