უკრაინის გენშტაბი - რუსეთის მორიგი "სეზონური" შეტევითი კამპანია უშედეგოდ დასრულდა
რუსულმა სარდლობამ, სურვილების რეალობად წარმოჩენით, შეაჯამა ე.წ. „2025 წლის გაზაფხული-ზაფხულის კამპანიის“ შედეგები. რეალურად მორიგი რუსული "სეზონური" შეტევა პრაქტიკულად უშედეგოდ დასრულდა, - ინფორმაციას ამის შესახებ უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბი ავრცელებს.
როგორც გენერალურმა შტაბმა აღნიშნა, შეტევის დროს რუსეთის არმიამ ვერ შეძლო უკრაინის ვერცერთ დიდ ქალაქზე სრული კონტროლის მოპოვება, თუმცა, წლის დასაწყისიდან მოყოლებული, მტერმა დაკარგა თითქმის 210 ათასი ჯარისკაცი (დაღუპული/დაჭრილი), ასევე ათასობით ერთეული სამხედრო ტექნიკა - 2174 ჯავშანტექნიკა; 1201 ტანკი; 7303 საარტილერიო სისტემა; 157 მრავალჯერადი სარაკეტო სისტემა.
"მტრის მიერ სუმისა და ხარკოვის ოლქებში „უსაფრთხოების ზონების“ შესახებ გავრცელებული ყალბი ცნობები სხვა არაფერია, თუ არა ოპერაციების წარუმატებლობის დამალვის მცდელობა, რამაც ჩიხი და მტრისთვის ათიათასობით დანაკარგი გამოიწვია.
2025 წლის დასაწყისიდან, "კურსკის" ძალების დაჯგუფების ოპერატიულ ზონაში, თავდაცვის ძალებმა 19 080 მტერი გაანადგურეს და 25 ათასზე მეტი დაჭრეს. თავდაცვის ძალები ამჟამად სუმის რეგიონში აქტიურ ოპერაციებს ატარებენ, გაათავისუფლეს ანდრეევკა, კონდრატოვკა და მტერს სხვა სასაზღვრო დასახლებებიდან განდევნიან", - აცხადებენ გენერალურ შტაბში.
რუსეთის სარდლობამ ასევე გაავრცელა ინფორმაცია "უკრაინის სარაკეტო ინდუსტრიის განადგურებისა“ და "სამხედრო ობიექტებზე მაღალი სიზუსტის დარტყმების“ შესახებ. უკრაინის გენერალური შტაბის თქმით, ასეთი განცხადებები სხვა არაფერია, თუ არა „პროპაგანდისტული ილუზია“ და უკრაინელები ყოველდღიურად კარგავენ სახლებსა და ნათესავებს ასეთი "მაღალი სიზუსტის დარტყმებისგან“.
"რუსული სარდლობის ანგარიში კრემლის აგრესიული ტყუილისა და ამპარტავნების ტიპური მაგალითია. ამავდროულად, უკრაინის თავდაცვის ძალები ფრონტს იკავებენ, ანადგურებენ ოკუპანტს და ისინი ამტკიცებენ, რომ კრემლის ვერცერთი პროპაგანდა ვერ დამალავს 2025 წლის რუსული გაზაფხული-ზაფხულის კამპანიის წარუმატებლობას“, - განაცხადეს გენერალური შტაბში.

Russia’s so-called spring–summer 2025 offensive has ended without achieving its objectives, according to the General Staff of the Armed Forces of Ukraine. The military leadership in Moscow presented the campaign as a success, but Ukrainian officials described it as “another seasonal offensive that ended in failure.”
The General Staff reported that during the operation, Russian forces failed to gain full control over any major Ukrainian city. Since the beginning of the year, however, Moscow has lost nearly 210,000 troops, either killed or wounded, along with thousands of pieces of military equipment, including 1,201 tanks, 2,174 armored vehicles, 7,303 artillery systems, and 157 multiple rocket launchers.
Ukrainian officials dismissed Russian claims about establishing “security zones” in the Sumy and Kharkiv regions as false, saying they were aimed at covering up the failure of operations that resulted in tens of thousands of Russian casualties. In the Kursk operational zone alone, Ukrainian defence forces have reportedly eliminated 19,080 Russian troops and injured more than 25,000 since the start of 2025. Ukraine’s forces are currently conducting active operations in the Sumy region, having liberated Andriyivka and Kondratovka and pushed Russian troops out of other border settlements.
The Russian command also claimed to have destroyed Ukraine’s missile industry and carried out “high-precision strikes” on military targets. Ukraine’s General Staff rejected these statements as “propaganda illusions,” stressing that civilians are losing their homes and loved ones daily to such strikes.
“The Russian command’s report is a typical example of the Kremlin’s aggressive lies and arrogance. At the same time, Ukraine’s defence forces continue to hold the front, eliminate the occupiers, and prove that no Kremlin propaganda can hide the failure of Russia’s 2025 spring–summer campaign”, the General Staff stated.