უკრაინის თავდაცვის ძალებმა რუსეთის სამარის ოლქში ნავთობგადასამუშავებელ ქარხანას და დრონების ბაზას დაარტყეს
უკრაინის თავდაცვის ძალებმა განახორციელეს დარტყმების სერია რუსეთის სტრატეგიული სამხედრო ინფრასტრუქტურის ობიექტებზე, რამაც მნიშვნელოვნად შეამცირა საოკუპაციო ძალების შეტევითი პოტენციალი, - ინფორმაციას უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენშტაბი ავრცელებს.
გენშტაბის ცნობით, უკრაინის თავდაცვის ძალების ქვედანაყოფებმა რუსეთის სამარის ოლქში მდებარე ნოვოკუიბიშევსკის ნავთობის გადამმუშავებელ ქარხანას დაარტყეს. ეს არის ერთ-ერთი უდიდესი რუსული ნავთობგადასამუშავებელი ქარხანა, რომლის წლიური გადამუშავების მოცულობა დაახლოებით 9 მილიონი ტონაა.
გარდა ამისა, უკრაინულმა ძალებმა დონეცკის ოლქის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიაზე გაანადგურეს "რუბიკონის" კუთვნილი დრონების საწყობი და საწვავისა და საპოხი მასალების სატუმბი სადგური.
გენერალურმა შტაბმა ასევე დააზუსტა რიაზანის ნავთობგადასამუშავებელ ქარხანაზე წინა დარტყმის შედეგები. დაზიანდა ELOU-AVT-4 და ELOU-AVT-6 ნავთობგადასამუშავებელი ობიექტები, ნავთობპროდუქტების შესანახი ავზები და მილსადენის ესტაკადა.
"თავდაცვის ძალები გააგრძელებენ ზომების მიღებას რუსი დამპყრობლების შეტევითი პოტენციალის შესასუსტებლად და აიძულოს რუსეთის ფედერაცია, შეწყვიტოს შეიარაღებული აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ“, - აღნიშნავენ გენერალურ შტაბში.

Ukraine’s Defence Forces carried out a series of strikes against key Russian strategic military infrastructure, reducing the offensive capabilities of occupying forces, according to the General Staff of the Armed Forces of Ukraine.
The General Staff reported that Ukrainian units targeted the Novokuibyshevsk oil refinery in Russia’s Samara region, one of the country’s largest refineries, with an annual processing capacity of around nine million tonnes.
In addition, Ukrainian forces destroyed a drone storage facility owned by Rubikon and a fuel and lubricants pumping station located in temporarily occupied territory in the Donetsk region.
The General Staff also clarified the damage from a previous strike on the Ryazan oil refinery, noting that key processing units - ELOU-AVT-4 and ELOU-AVT-6 - as well as fuel storage tanks and a pipeline overpass were hit.