UNESCO-მ "ქართული ხორბლის კულტურა: ტრადიციები და რიტუალები" კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით ნუსხაში შეიტანა
UNESCO-მ „ქართული ხორბლის კულტურა: ტრადიციები და რიტუალები“ კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით ნუსხაში შეიტანა. გადაწყვეტილება ინდოეთში, ნიუ-დელიში გამართულ არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის UNESCO-ს მთავრობათაშორისი კომიტეტის მე-20 სესიაზე მიიღეს.
სხდომაში მონაწილეობს საქართველოს პარლამენტის დელეგაცია პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილის ნინო წილოსანის ხელმძღვანელობით. დელეგაციის შემადგენლობაში შედიან: პარლამენტის სოფლის მეურნეობის კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული და პარლამენტის წევრი რიმა ბერაძე.
"UNESCO-ს გადაწყვეტილება ხორბალთან დაკავშირებული ტრადიციებისა და რიტუალების აღიარების შესახებ არის ქართველი ხალხის მრავალსაუკუნოვანი შრომის, ცოდნისა და პრაქტიკის საერთაშორისო დონეზე დაფასება, ქართული ენდემური სახეობების მნიშვნელობის ხაზგასმა; სულიერი და მატერიალური კულტურის ურთიერთკავშირის გაძლიერება.
მსოფლიო მასშტაბით, დღეისათვის აღწერილი ხორბლის 27 კულტურული და ველური სახეობიდან 14 სახეობა საქართველოშია აღმოჩენილი, საიდანაც 5 სახეობა ენდემურია. 2018 წელს "ქართული ხორბლის კულტურას“ ეროვნული მნიშვნელობის კატეგორია განესაზღვრა, არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა და არამატერიალური მემკვიდრეობის სახელმწიფო რეესტრში შევიდა.
არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლს - „ქართული ხორბლის კულტურა: ტრადიციები და რიტუალები“ - საქართველოს მთავრობის 2024 წლის 27 მარტის დადგენილებით განესაზღვრა ეროვნული მნიშვნელობის  კატეგორია", - აღნიშნულია პარლამენტის პრესსამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Of the 27 cultivated and wild wheat species identified worldwide, 14 have been discovered in Georgia
UNESCO has added “Georgian Wheat Culture: Traditions and Rituals” to the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. The decision was adopted at the 20th session of UNESCO’s Intergovernmental Committee for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage, held in New Delhi, India.
A delegation from the Georgian Parliament, led by Deputy Speaker Nino Tsilosani, is participating in the session. The delegation also includes Gela Samkharadze, Chair of the Agriculture Committee, and MP Rima Beradze.
In a statement, the Parliament’s press office said the UNESCO listing represented “international recognition of centuries of labour, knowledge and practice of the Georgian people, the importance of Georgian endemic wheat varieties, and the strengthening of the connection between spiritual and material culture.”
Of the 27 cultivated and wild wheat species identified worldwide, 14 have been discovered in Georgia, five of which are endemic. “Georgian Wheat Culture” was granted national significance in 2018 and inscribed in the State Register of Intangible Cultural Heritage.
The Government of Georgia also granted the element national significance under a decree issued on 27 March 2024.