უზენაესმა სასამართლომ პროკურატურის საჩივრის საფუძველზე, მკვლელობის მცდელობაში გამართლებულ პირს 11 წლით პატიმრობა მიუსაჯა
უზენაესმა სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა პროკურატურის საჩივარი და განზრახ მკვლელობის მცდელობის ფაქტზე თელავის რაიონული და თბილისის სააპელაციო სასამართლოს განაჩენებით გამართლებული პირი დამნაშავედ ცნო.
"ბრალდების მხარის მიერ სასამართლო პროცესზე გამოკვლეული მტკიცებულებებით დადასტურდა, რომ 2023 წლის 30 აპრილს, თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვარდისუბანში ბრალდებულმა შურისძიების მოტივით, მოკვლის მიზნით, დაზარალებულს დანით სიცოცხლისათვის სახიფათო დაზიანებები მიაყენა. გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების შედეგად დაზარალებულის გადარჩენა მოხერხდა.
დანაშაულის ჩამდენ პირს პროკურატურამ ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19, 108-ე მუხლით (განზრახ მკვლელობის მცდელობა) წარუდგინა. თელავის რაიონული სასამართლოს განაჩენით ბრალდებული გამართლდა. აღნიშნული განაჩენი უცვლელად დატოვა თბილისის სააპელაციო სასამართლომაც, რასაც ბრალდების მხარე არ დაეთანხმა და განაჩენი ზემდგომ ინსტანციაში გაასაჩივრა.
უზენაესმა სასამართლომ საქართველოს პროკურატურის საჩივარი სრულად დააკმაყოფილა და ბრალდებულს სასჯელის სახედ და ზომად 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

The case stems from an incident on 30 April 2023 in the village of Vardisubani, in the Telavi Municipality in eastern Georgia
Georgia’s Supreme Court has overturned a lower court acquittal and found a man guilty of attempted premeditated murder, sentencing him to 11 years in prison.
The case stems from an incident on 30 April 2023 in the village of Vardisubani, in the Telavi Municipality in eastern Georgia, where the defendant stabbed the victim with a knife in what prosecutors described as a revenge-motivated attack. The victim sustained life-threatening injuries but survived due to emergency medical intervention.
The defendant was initially charged under Articles 19 and 108 of the Georgian Criminal Code, which pertain to attempted premeditated murder. However, both the Telavi District Court and the Tbilisi Court of Appeal acquitted the accused.
The Prosecutor's Office of Georgia challenged the rulings, taking the case to the Supreme Court. In its final judgment, the court fully upheld the prosecution’s appeal, finding the defendant guilty and imposing an 11-year custodial sentence.