ვანტური ხიდის ატრაქციად ჩამოყალიბების პროექტზე მუშაობა იწყება
ინფრასტრუქტურის სამინისტრო წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ქ. ჯვარში მდინარე მაგანაზე არსებული ვანტური ხიდის რეაბილიტაციისა და მისი ტურისტულ ატრაქციად ჩამოყალიბების პროექტზე მუშაობს.
80 მეტრის სიგრძის ისტორიული საფეხმავლო ხიდი 1931-1932 წლებშია აგებული და ამჟამად დაზიანებულია.
ხიდს მიენიჭა კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე, მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელ დირექტორ ბექა ურუშაძესთან, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ლევან დარახველიძესთან, პარლამენტის წევრ ილია ინჯიასთან, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და "ენგური ატრაქციის“ დირექტორ ნიკოლოზ ანთიძესთან ერთად, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ქალაქ ჯვარში, მდინარე მაგანაზე არსებული ვანტური ხიდის მდგომარეობას გაეცნო.
<p style="text-align: justify">ვანტური ხიდის ატრაქციად ჩამოყალიბების პროექტზე მუშაობა იწყება.</p><p style="text-align: justify">ინფრასტრუქტურის სამინისტრო წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ქ. ჯვარში მდინარე მაგანაზე არსებული ვანტური ხიდის რეაბილიტაციისა და მისი ტურისტულ ატრაქციად ჩამოყალიბების პროექტზე მუშაობს.</p><p style="text-align: justify">80 მეტრის სიგრძის ისტორიული საფეხმავლო ხიდი 1931-1932 წლებშია აგებული და ამჟამად დაზიანებულია.</p><p style="text-align: justify">ხიდს მიენიჭა კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე, მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელ დირექტორ ბექა ურუშაძესთან, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ლევან დარახველიძესთან, პარლამენტის წევრ ილია ინჯიასთან, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და "ენგური ატრაქციის“ დირექტორ ნიკოლოზ ანთიძესთან ერთად, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ქალაქ ჯვარში, მდინარე მაგანაზე არსებული ვანტური ხიდის მდგომარეობას გაეცნო.</p>

Historic suspension bridge in northwestern Georgia to be transformed into tourist attraction
Work has begun on a project to rehabilitate the historic suspension bridge over the Magana River in the town of Jvari, in Georgia’s northwestern Tsalenjikha Municipality, and develop it into a tourist attraction.
The initiative is being led by the Ministry of Infrastructure of Georgia, which plans to restore the structure and integrate it into the region’s tourism offering.
The 80-metre pedestrian bridge, built in 1931–1932, is currently damaged. It has been granted the status of a cultural heritage monument.
Infrastructure Minister Revaz Sokhadze inspected the site together with Municipal Development Fund Executive Director Beka Urushadze, Roads Department Chair Levan Darakhvelidze, Member of Parliament Ilia Injia, representatives of the local government, and Enguri Attraction Director Nikoloz Antidze.
Officials reviewed the current condition of the bridge and discussed plans for its rehabilitation and future tourism use.
<p style="text-align: justify">Work has begun on a project to rehabilitate the historic suspension bridge over the Magana River in the town of Jvari, in Georgia’s northwestern Tsalenjikha Municipality, and develop it into a tourist attraction.</p><p style="text-align: justify">The initiative is being led by the Ministry of Infrastructure of Georgia, which plans to restore the structure and integrate it into the region’s tourism offering.</p><p style="text-align: justify">The 80-metre pedestrian bridge, built in 1931–1932, is currently damaged. It has been granted the status of a cultural heritage monument.</p><p style="text-align: justify">Infrastructure Minister Revaz Sokhadze inspected the site together with Municipal Development Fund Executive Director Beka Urushadze, Roads Department Chair Levan Darakhvelidze, Member of Parliament Ilia Injia, representatives of the local government, and Enguri Attraction Director Nikoloz Antidze.</p><p style="text-align: justify">Officials reviewed the current condition of the bridge and discussed plans for its rehabilitation and future tourism use.</p>