ვაჟა სირაძე - დაკავებულია "ქურდულ სამყაროსთან" კავშირში მყოფი 45 პირი, 15-ს ბრალი წარედგინება, მათ შორის 3 ე.წ. კანონიერი ქურდია
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის ვაჟა სირაძის განცხადებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, თბილისსა და რეგიონებში ჩატარებული საპოლიციო ღონისძიებების შედეგად, „ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 45 პირი დააკავეს. ასევე, კიდევ 15 პირს ბრალი წარედგინება – ნაწილს პენიტენციურ დაწესებულებაში, ნაწილს კი დაუსწრებლად, მათ შორის 3 ე.წ. კანონიერი ქურდია.
მისივე თქმით, მათ ბრალად ედებათ „ქურდული სამყაროს წევრობა“, „ქურდული სამყაროს საქმიანობის მხარდაჭერა“, „ქურდული სამყაროს წევრისთვის მიმართვა“ და „კანონიერი ქურდობა“ .
"სამართალდამცველების მიერ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ სისხლის სამართლის დანაშაულში ბრალდებული პირებისა და მოდავე მხარეების მონაწილეობით,  ე.წ. ქურდული გარჩევები ეწყობოდა, რომლებშიც საზღვარგარეთ მყოფი "კანონიერი ქურდები“ - სულხან ჯაფარიძე (თვალჭრელიძე) მეტსახელად „სუხო“ და პეტრე ბაქრაძე მეტსახელად "პაატა ტბილისკი“ მონაწილეობდნენ. ისინი ერთვებოდნენ მოქალაქეებს შორის არსებული ფინანსური დავების მოგვარებაში და ერთ-ერთი მხარის სასარგებლოდ, ე.წ. ქურდული ტრადიციების შესაბამისად იღებდნენ გადაწყვეტილებებს.
გამოძიებით, ასევე, დგინდება, რომ ე.წ. „კანონიერი ქურდი“ რევაზ უბილავა მეტსახელად „ჯვარსკი“ მისი ოჯახის წევრების - დედისა და ძმის დახმარებით, აწყობდა ქურდულ გარჩევებს და გამოჰქონდა ე.წ. „ქურდული გადაწყვეტილებები“. პოლიციამ ორივე მათგანი სხვა პირებთან ერთად დააკავა.
სამართალდამცველებმა, ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღეს კომპიუტერული ტექნიკა და მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ კრიმინალურ ავტორიტეტებსა და ე.წ. „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ. პოლიციის მიერ ასევე ამოღებულია სხვადასხვა სახის ნარკოტიკული საშუალება.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი და მეორე ნაწილებით, 223-ე ტერცია მუხლის მეორე ნაწილით და 223-ე კვარტა მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 15 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს ორგანიზებულ დანაშაულთან, განსაკუთრებით კი ე.წ. „ქურდულ სამყაროსთან“ დაკავშირებული დანაშაულებრივი საქმიანობის წინააღმდეგ სისტემური ბრძოლა. საზოგადოებრივი წესრიგისა და უსაფრთხოების მაქსიმალურად დაცვის მიზნით, კანონის სრული სიმკაცრით დაისჯება ყველა ის პირი, ვინც ჩაიდენს დანაშაულებრივ ქმედებას. ჩვენი მთავარი ამოცანაა დავიცვათ ჩვენი თითოეული მოქალაქის უსაფრთხოება!", - განაცხადა ვაჟა სირაძემ.

Siradze said combating organised crime, particularly activities linked to the criminal underworld, remained a top priority for the Interior Ministry
Georgia’s Interior Ministry on Tuesday announced police had detained 45 people over alleged links to the so-called criminal underworld during operations carried out in capital Tbilisi and other regions over the past 24 hours.
The director of the Tbilisi Police Department, Vazha Siradze, said a further 15 individuals will be formally charged, some while already in prison and others in absentia.
Among them are three alleged “thieves-in-law”, a term used in the post-Soviet space to describe senior figures in organised crime.
Siradze noted those involved have been accused of offences including membership of the criminal underworld, supporting its activities, appealing to its members, and holding the status of a “thief-in-law”.
He further noted covert investigative measures, carried out intensively on the basis of court warrants, revealed that so-called criminal arbitration sessions were being organised with the participation of suspects and disputing parties.
Investigators alleged that two thieves-in-law based abroad, Sulkhan Japaridze, known as Sukho, and Petre Bakradze, known as Paata Tbilisski, were involved in resolving financial disputes between citizens, issuing decisions in favour of one side in line with criminal traditions.
The investigation has also found that another alleged thief-in-law, Revaz Ubilava, known as Jvarski, organised similar arbitrations with the assistance of his mother and brother. Police said both were detained along with other suspects.
During searches of personal and residential properties, officers seized computers and mobile phones, which they say were used to communicate with each other and with criminal figures and thieves-in-law based abroad. Various types of narcotic substances were also recovered.
The investigation is being conducted under several articles of Georgia’s Criminal Code related to organised crime, which carry potential prison sentences of up to 15 years.
Siradze said combating organised crime, particularly activities linked to the criminal underworld, remained a top priority for the Interior Ministry, adding that authorities would act with the “full force of the law” to protect public order and citizens’ safety.