WP - ევროპელმა ლიდერებმა უკრაინაში ომის მშვიდობიანი გზით მოგვარების შესახებ წინადადებები შეიმუშავეს
ევროპელმა ლიდერებმა უკრაინაში ომის მშვიდობიანი გზით მოგვარების შესახებ წინადადებები შეიმუშავეს. ისინი ითვალისწინებს კიევის მიერ უკრაინის შეიარაღებული ძალებისთვის შეზღუდვების გარეშე კონტროლის აღდგენას ძირითად სტრატეგიულ ობიექტებზე, - ამის შესახებ The Washington Post წერს.
გამოცემის მიერ მოპოვებული ევროპული წინადადების ასლის თანახმად, უკრაინელი სამხედროებისთვის არანაირი შეზღუდვა არ არის გათვალისწინებული. გეგმა ითვალისწინებს ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგურისა და კახოვკას კაშხლის უკრაინის კონტროლის ქვეშ დაბრუნებას, ასევე დნეპრის გასწვრივ "თავისუფალი გავლის“ უზრუნველყოფას და კინბურნის ნაპირზე კონტროლის უზრუნველყოფას.
დარჩენილი ტერიტორიული დავები ცეცხლის შეწყვეტის შემდეგ უნდა მოგვარდეს.
ანონიმური ევროპელი ჩინოვნიკის თქმით, საფრანგეთის, გერმანიის და გაერთიანებული სამეფოს მაღალი თანამდებობის პირები კვირას ჟენევაში სამშვიდობო გეგმის მოლაპარაკებებს შეუერთდებიან. დისკუსიების მიზანია კონფლიქტის მოგვარებისა და რეგიონში სტაბილურობის უზრუნველყოფის საერთო ევროპული მიდგომის შემუშავება.
ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა ცოტა ხნის წინ 28-პუნქტიანი გეგმა წარადგინა, რომელიც მიზნად ისახავს უკრაინაში ომის დასრულებას. ამ გეგმის თანახმად, რომელიც აშშ-ისა და რუსეთის წარმომადგენლებმა ერთობლივად შეიმუშავეს, კიევმა უნდა დათმოს ზაპოროჟიესა და ხერსონის ოლქების ოკუპირებული ნაწილები, ასევე დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქები. სანაცვლოდ, უკრაინას გარკვეული უსაფრთხოების გარანტიები სთავაზობენ. სხვა პირობები მოიცავს უკრაინის არმიის რაოდენობის შემცირებას და ნატოში გაწევრიანების სურვილზე ოფიციალურად უარის თქმას.
ევროპელმა ლიდერებმა გააკრიტიკეს ეს ინიციატივა და დაუყოვნებლივ დაიწყეს საკუთარი ალტერნატიული გეგმის შემუშავება. ამასობაში, დონალდ ტრამპმა კიევს ულტიმატუმი წაუყენა: პირობებზე 27 ნოემბრამდე დათანხმება, წინააღმდეგ შემთხვევაში უკრაინის მდგომარეობა შეიძლება გაუარესდეს. თუმცა, 22 ნოემბერს მან განმარტა, რომ შეთანხმების ტექსტი ჯერ არ არის საბოლოო და შეიძლება შეიცვალოს.
უკრაინელებისადმი მიმართვაში პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ქვეყანა რთული არჩევანის წინაშე დგას ღირსების შენარჩუნებასა და მთავარი პარტნიორის დაკარგვის რისკს შორის. ამერიკული პროექტის განხილვა უკრაინის, ევროკავშირისა და აშშ-ის მონაწილეობით 23 ნოემბერს ჟენევაშია დაგეგმილი. ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ამ შეხვედრაზე უკრაინის ინტერესებს დაიცავს.
თავის მხრივ, კრემლმა პრესმდივნის დიმიტრი პესკოვის მეშვეობით განაცხადა, რომ თითქოს, უკრაინის მხრიდან ამ სამშვიდობო გეგმის განხილვაში მონაწილეობის სურვილი ვერ დაინახა.

EU offers three counterproposals to US peace plan for Ukraine, says WP
European leaders have formulated proposals aimed at peacefully resolving the war in Ukraine, focusing on restoring unrestricted Ukrainian military control over key strategic sites, The Washington Post reports.
According to a copy of the European proposal obtained by the publication, no limitations are placed on the Ukrainian Armed Forces. The plan includes returning the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant and the Kakhovka Dam to Kyiv’s control, ensuring free navigation along the Dnipro River and re-establishing Ukrainian control over the Kinburn Peninsula.
Outstanding territorial disputes would be resolved after a ceasefire is established.
An anonymous European official said senior representatives from France, Germany and the United Kingdom will join peace negotiations in Geneva on Sunday. The discussions aim to form a unified European approach to ending the conflict and ensuring regional stability.
The initiative came shortly after the United States introduced its own 28-point plan to end the war earlier this week. That proposal, reportedly developed jointly with Russian representatives, suggests Ukraine cede occupied parts of Zaporizhzhia and Kherson regions, as well as Donetsk and Luhansk, in exchange for certain security guarantees. It also envisions reductions to the Ukrainian military and a formal renunciation of NATO membership.
European leaders criticised the US proposal and immediately began drafting an alternative. Meanwhile, former President Donald Trump issued an ultimatum to Kyiv, urging acceptance of the terms by November 27 or risk further deterioration of Ukraine’s position. On Saturday he clarified that the document was not final and remains subject to revisions.
Addressing Ukrainians, President Volodymyr Zelenskyy said the country faces a difficult choice between preserving dignity and risking the loss of a key ally. A trilateral discussion of the US proposal involving Ukraine, the EU and the US is scheduled for today in Geneva, where Zelenskyy stated Ukrainian interests would be protected.
For its part, the Kremlin, through spokesperson Dmitry Peskov, said it sees no indication that Ukraine is willing to take part in talks based on the proposed peace plan.