ზაალ ანჯაფარიძე - ის ერთ დროს ივანიშვილის კარზე მუშაობდა და როგორც ამბობენ, ფინანსური თაღლითობის გამო გამოაგდეს
საქართველოს პოლიტიკურ ველზე გარკვეული მოძრაობები დაიწყო. სანახევროდ პოლიტიკაში გადასული და ოპოზიციის გუნდში მოთამაშე ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისი“ პოლიტიკურ სუბიექტად აპირებს გარდაქმნას, როგორც მისმა ხელმძღვანელმა განაცხადა. ის ერთ დროს ივანიშვილის კარზე მუშაობდა და როგორც ამბობენ, ფინანსური თაღლითობის გამო გამოაგდეს, - ასე ეხმიანება ანალიტიკოსი ზაალ ანჯაფარიძე, ანალიტიკურ ცენტრ "ჯეოქეისის" ექსპერტ ვიქტორ ყიფიანის განცხადებას.
მისივე თქმით,  დასავლეთი ცდილობს, დისკრედიტებული ოპოზიციის ნაცვლად ახალი, მის მიერ კონტროლირებადი ძალები შემოიყვანოს ქართულ პოლიტიკაში.
"საქართველოს პოლიტიკურ ველზე გარკვეული მოძრაობები დაიწყო. სანახევროდ პოლიტიკაში გადასული და ოპოზიციის გუნდში მოთამაშე ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისი“ პოლიტიკურ სუბიექტად აპირებს გარდაქმნას, როგორც მისმა ხელმძღვანელმა განაცხადა. ის ერთ დროს ივანიშვილის კარზე მუშაობდა და როგორც ამბობენ, ფინანსური თაღლითობის გამო გამოაგდეს.
თითქმის დარწმუნებით შეიძლება ითქვას, რომ ეს გადაწყვეტილება „ჯეოქეისში“ მათ დასავლელ კურატორებთან კონსულტაციის შედეგად მიიღეს. „ჯეოქეისის“ პერსონალური შემადგენლობა მკაფიო სურათს იძლევა იმისა, თუ რა ტიპის პოლიტიკური სუბიექტი შეიძლება მოევლინოს ქვეყანას.
აშკარად ჩანს, რომ ამჟამინდელი ოპოზიციის სრული დისკრედიტაციის ფონზე, განსაკუთრებით 4 ოქტომბრის შემდეგ, როდესაც თავად ოპოზიციურ ელექტორატსაც კი აღარ სჯერა მათი, დასავლეთი ცდილობს ქართულ პოლიტიკაში მის მიერ მართვადი ახალი ძალების შემოყვანას. კოლექტიური ნაცმოძრაობისგან ისინი მხოლოდ იმით განსხვავდებიან, რომ 2003-2012 წლებში ხელისუფლებაში არ იყვნენ და არ მონაწილეობდნენ იმ სისაძაგლეებში, რასაც ენმ სჩადიოდა. სამაგიეროდ ღირებულით და მსოფლმხედველური კუთხით, რომ იტყვიან ერთი ფესვიდან არიან ამოზრდილი.
რამდენად გამოუვათ ქართულ პოლიტიკურ ველზე დომინირება, და საზოგადოებისთვის თვალში ნაცრის შეყრა, დიდწილად იმაზე იქნება დამოკიდებული, რამდენად სწორად და დროულად გაშიფრავს ჯანსაღი საზოგადოება მათ რეალურ პოლიტიკურ სახეს“, - წერს ანჯაფარიძე.

Anjaparidze on Monday claimed Geocase, led by Victor Kipiani, was “halfway into politics” and “playing on the opposition’s side"
Political analyst Zaal Anjaparidze has commented on recent developments in Georgia’s political scene, alleging that the think tank Geocase’ - traditionally seen as an analytical organization - was preparing to transform into a political entity.
Anjaparidze on Monday claimed Geocase, led by Victor Kipiani, was “halfway into politics” and “playing on the opposition’s side.” He further claimed that Kipiani, who “once worked close to Bidzina Ivanishvili [ the founder and honorary chair of the ruling Georgian Dream],” was “reportedly dismissed over financial irregularities.”
“Movements have begun on Georgia’s political field. The Geocase analytical center, which has partly transitioned into politics and aligned itself with the opposition, now plans to become a political subject, as its head has stated. He once worked in Ivanishvili’s circle and, as they say, was dismissed for financial fraud,” Anjaparidze wrote on social media.
The analyst also asserted that the West was seeking to introduce new, controllable political forces in Georgia to replace what he described as the “discredited opposition.”
“It’s almost certain this decision at Geocase was made after consultations with their Western curators. Judging by its composition, the organization clearly shows the kind of political group it aims to become,” Anjaparidze added.
He argued that, following the October 4 events, the opposition rally alongside local elections, and the growing disillusionment of opposition voters, “the West is attempting to bring in new forces it can manage.” According to him, the groups differed from the United National Movement (UNM) only in that they “did not participate in the abuses committed during 2003–2012,” but “share the same ideological roots.”
Anjaparidze concluded that the success of such movements “will depend on how quickly society can recognize their real political face.”
Geocase, established in 2020 and led by lawyer and analyst Victor Kipiani, describes itself as an independent, nonpartisan think tank focusing on foreign policy, security, and economic issues.