ზალუჟნი - არ ვქმნი არანაირ შტაბს ან პარტიას და არ მაქვს არანაირი კავშირი არცერთ პოლიტიკურ ძალასთან
უკრაინის ელჩმა გაერთიანებულ სამეფოში ვალერი ზალუჟნიმ გააკრიტიკა მედია ინფორმაციის გავრცელების გამო, რომ ის თითქოს საარჩევნო ჯგუფს ქმნის და სამხედრო პერსონალს მონაწილეობის მისაღებად იწვევს.
დღეს, უკრაინულმა მედიასაშუალებებმა გაავრცელეს ფრანგული გამოცემა Intelligence Online-ის ინფორმაცია, რომელშიც ნათქვამია, რომ ზალუჟნიმ თითქოს რამდენიმე მაღალჩინოსანს მიმართა შეთავაზებით, მხარი დაეჭირათ მისთვის, თუ ის უკრაინის პრეზიდენტად იყრის კენჭს და შეერთებოდა მის პოტენციურ პარტიულ სიას.
ზალუჟნიმ გააკრიტიკა უკრაინული მედია, რომელიც "მყისიერად ავრცელებს ყალბ ამბებს ომის პირობებში მყოფ ქვეყანაში".
"არ ვაღიარებ ომის დროს არჩევნების ჩატარების არცერთ იდეას. ყველამ, ვინც მიიღებს შეთავაზებას, თითქოს ჩემი სახელით, შეუერთდეს ნებისმიერ პროცესს ნებისმიერი ორგანიზაციის მეშვეობით, უნდა აცნობოს ამის შესახებ სამართალდამცავ ორგანოებს. მე არ ვქმნი არანაირ შტაბს ან პარტიას და პრინციპულად, არ მაქვს არანაირი კავშირი არცერთ პოლიტიკურ ძალასთან“, - განაცხადა ზალუჟნიმ.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების ყოფილმა მთავარსარდალმა და ბრიტანეთის ამჟამინდელმა ელჩმა აღნიშნა, რომ სანამ მას "სახელმწიფოს სამსახურში ყოფნის შესაძლებლობა ექნება“, ის ამას გააკეთებს. ზალუჟნიმ აღნიშნა, რომ მისი პოზიცია უცვლელი რჩება: სანამ ომი გრძელდება, უკრაინაში სახელმწიფო ორგანოების არჩევნები შეუძლებელია.
"მტერი, რომელმაც ფრონტზე გამარჯვება ვერ მოიპოვა, ისევე როგორც 100 წლის წინ, იყენებს თანამედროვე საშუალებებს, როგორიცაა ანონიმური წყაროები, ბოტები და მედია, რათა ჩვენი საზოგადოება დაშალოს და არჩევნებისთვის მოგვამზადოს, მაგრამ იმ ქვეყნის სახელმწიფო დუმისთვის, რომელიც გვკლავს. სხვათა შორის, სწორედ ანონიმური წყაროები გამოაცხადებენ მათ ბოლოჯერ. შემდეგ ეს იქნება სიმართლე“, - განაცხადა ზალუჟნიმ.
29 ივლისს რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურმა უკრაინაში ფარული საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ ყალბი ინფორმაცია გაავრცელა. მათი მტკიცებით, აშშ-ისა და დიდი ბრიტანეთის წარმომადგენლებსა და უკრაინელ ოფიციალურ პირებს - პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს ანდრეი ერმაკს, მთავარი დაზვერვის დირექტორატის ხელმძღვანელს კირილ ბუდანოვს და დიდ ბრიტანეთში უკრაინის ელჩს ვალერი ზალუჟნის შორის საიდუმლო შეხვედრა ალპებში შედგა. რუსულმა დაზვერვამ შეთხზა ისტორია, რომლის მიხედვითაც აშშ-მა და დიდმა ბრიტანეთმა "გადაწყვიტეს ზალუჟნის უკრაინის პრეზიდენტის პოსტზე წარდგენა“.

Zaluzhnyi denies forming political party or campaign headquarters: ‘I have no ties to any political force’
Valerii Zaluzhnyi, Ambassador of Ukraine to the United Kingdom, on Wednesday denied media reports suggesting he was forming a political group or recruiting military personnel for participation in an alleged electoral campaign.
His statement came after Ukrainian outlets cited an article from the French publication Intelligence Online, which claimed Zaluzhnyi had approached several high-ranking officials with a proposal to support him if he were to run for president and join his prospective party list.
Zaluzhnyi criticised Ukrainian media for “immediately spreading fake news in a country at war.”
“I do not endorse any idea of holding elections during wartime. Anyone who receives an offer, supposedly on my behalf, to join any initiative through any organisation, should immediately report it to law enforcement. I am not creating any headquarters or party and, in principle, have no ties to any political force,” Zaluzhnyi said.
The former Commander-in-Chief of Ukraine’s Armed Forces and current Ambassador to the UK said he remained committed to public service as long as he had “the opportunity to serve the state.” He reiterated his firm stance that no elections should be held in Ukraine while the war continues.
“The enemy that failed to win on the battlefield, just as it did 100 years ago, now uses modern tools such as anonymous sources, bots and media to divide our society and prepare it for elections, but for the State Duma of the country that is killing us,” Zaluzhnyi added.
His comments follow a disinformation campaign launched on July 29 by Russia’s Foreign Intelligence Service, which claimed that US and UK representatives held a secret meeting in the Alps with senior Ukrainian officials to allegedly agree on Zaluzhnyi’s candidacy for Ukraine’s presidency.