ზელენსკი - ამ თავდასხმის დროს უკრაინელმა დამცველებმა ყველა ფრთოსანი რაკეტა ჩამოაგდეს, თუმცა პრობლემები არის
ბოლო 24 საათის განმავლობაში რუსული თავდასხმის დროს, უკრაინელმა დამცველებმა მოახერხეს ოკუპანტების მიერ გაშვებული ყველა ფრთოსანი რაკეტის განადგურება. სამიზნეების ჩამოგდებაში F-16-ები მონაწილეობდნენ, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისი თქმით, უკრაინის საჰაერო თავდაცვის სისტემები ძალიან კარგად მუშაობს — ჰაერში სამიზნეების 90% განადგურებულია. ამასთან, უკრაინისთვის ერთადერთი პრობლემა ბალისტიკური რაკეტების ჩამჭრელი სისტემების დეფიციტია.
"ჩვენ გვყავს გამანადგურებლები, გვაქვს F-16-ები, გვაქვს სხვა სისტემები, როგორიცაა Patriot, IRIS-T, NASAMS, ჩვენ ვანადგურებთ (დრონებს და რაკეტებს). მაგალითად, დღეს ჩვენმა F-16-ებმა და სხვა სისტემებმა გაანადგურეს ყველა ფრთოსანი რაკეტა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, ნიდერლანდების პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრაზე ბალისტიკური რაკეტების ჩამჭრელი სისტემების დეფიციტის საკითხი განიხილა.

Zelenskyy says Ukrainian air defences down all cruise missiles in latest attack, warns of shortage in ballistic interceptors
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Thursday said Ukrainian forces intercepted all cruise missiles launched during the latest Russian attack over the past 24 hours, crediting Western-supplied fighter jets and air defence systems for the response.
According to Zelenskyy, F-16 fighter jets participated in the interception operations alongside other air defence systems, adding about 90 per cent of aerial targets are being destroyed.
“For example, today our F-16s and other systems destroyed all cruise missiles,” he said.
Zelenskyy added while Ukraine’s air defence systems are performing effectively overall, the country continues to face a shortage of systems capable of intercepting ballistic missiles.