ზელენსკი - არსებობს კარგი იდეები ხანგრძლივი მშვიდობისთვის
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალურ წარმომადგენელთან სტივ უიტკოფთან და ამერიკელი ლიდერის სიძესთან ჯარედ კუშნერთან სატელეფონო საუბარი გამართა.
ზელენსკის თქმით, საუბარი ძალიან კარგი იყო. პრეზიდენტმა მადლობა გადაუხადა ამერიკელ ჩინოვნიკებს მათი კონსტრუქციული და ინტენსიური მუშაობისთვის, თბილი სიტყვებისთვის და უკრაინელებისთვის საშობაო მილოცვებისთვის.
"ჩვენ განვიხილეთ სამუშაოს რამდენიმე მნიშვნელოვანი დეტალი. არსებობს კარგი იდეები, რომლებიც შეიძლება ერთობლივი შედეგისა და ხანგრძლივი მშვიდობისთვის გამოდგეს. ნამდვილი უსაფრთხოება, ნამდვილი აღდგენა, ნამდვილი მშვიდობა - ეს არის ის, რაც ყველას გვჭირდება უკრაინაში, შეერთებულ შტატებში, ევროპაში და ყველა პარტნიორში, რომელიც მხარს გვიჭერს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
ზელენსკიმ იმედი გამოთქვა, რომ დღევანდელი საშობაო შეთანხმებები და მხარეების მიერ განხილული იდეები სასარგებლო იქნება.
უკრაინის სახელით საუბარში ასევე მონაწილეობდნენ:
უკრაინის ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანი რუსტემ უმეროვი; უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი ანდრეი გნატოვი; უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრი ანდრეი სიბიგა; უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე სერგეი კისლიცია; უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე იგორ ბრუსილოვი; უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მრჩეველი ალექსანდრ ბევზი.
პრეზიდენტის თქმით, უმეროვი დღეს კიდევ ერთხელ ისაუბრებს უიტკოფთან და კუშნერთან.
"მიგვაჩნია, რომ სწორია არ დავკარგოთ არც ერთი დღე ან შესაძლებლობა, რამაც შეიძლება შედეგთან დაგვაახლოოს. დაე, დღევანდელი ჩვენი საუბარი მშვიდობისკენ გადადგმული კიდევ ერთი ნაბიჯი იყოს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Zelenskyy says there are ‘good ideas’ for lasting peace
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Thursday held a phone conversation with US President’s Special Representative Steve Witkoff and the American leader’s son-in-law, Jared Kushner.
Zelenskyy described the discussion as very positive, thanking the US officials for their “constructive and intensive” work, their “warm words” and their Christmas greetings to the Ukrainian people.
“We discussed several important details of our work. There are good ideas that could contribute to a joint result and lasting peace. Real security, real recovery, real peace - this is what everyone needs in Ukraine, in the United States, in Europe and among all partners who support us,” Zelenskyy said.
The Ukrainian President expressed hope that the Christmas agreements and the ideas discussed by the parties would prove beneficial.
Zelenskyy said Secretary of the National Security and Defence Council Rustem Umerov is scheduled to speak again with Witkoff and Kushner later today.
“We believe it is right not to lose a single day or opportunity that could bring us closer to results. Let today’s conversation be another step toward peace,” Zelenskyy said.