ზელენსკი - აშშ-თან მოლაპარაკებები გადამწყვეტ ფაზაშია, ვემზადებით დოკუმენტების ხელმოწერისთვის
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მომლაპარაკებელი ჯგუფისგან ამერიკულ მხარესთან კონტაქტების შესახებ დეტალური ანგარიში მოისმინა და აშშ-სგან უკრაინის უსაფრთხოების გარანტიების შესახებ დოკუმენტის დასრულება დაავალა.
ზელენსკის თქმით, მხარეებმა განიხილეს მომდევნო ორი კვირის სამუშაო გრაფიკი, მათ შორის დაგეგმილი შეხვედრები, დოკუმენტების მომზადება და შეთანხმებების შესაძლო ხელმოწერა.
"ეს უნდა იყოს ისტორიული მნიშვნელობის დოკუმენტი და ზუსტად ამ დონეს აღწევს ტექსტი ამჟამად“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო უკრაინის რეკონსტრუქციისა და ეკონომიკური განვითარების დოკუმენტებს. პრეზიდენტმა პრემიერ-მინისტრ იულია სვირიდენკოს, ვიცე-პრემიერ ტარას კაჩკას და მინისტრ ალექსეი სობოლევს დაავალა, უზრუნველყონ უკრაინასა და შეერთებულ შტატებს შორის მომავალი შეთანხმებების ყველა ეკონომიკური ასპექტის სრული მხარდაჭერა და ექსპერტული განხილვა, ასევე უკრაინა-ევროპა-ამერიკის ფორმატში სამმხრივი შეთანხმებები.
ასევე განისაზღვრა საერთაშორისო პარტნიორებისგან აღდგენითი სახსრების გამოყენების მექანიზმების პარამეტრები.
ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ამერიკული მხარე რუსეთთან კომუნიკაციას აწარმოებს ომის დასრულების ძირითად პოლიტიკურ ჩარჩოსთან დაკავშირებით.
"ჩვენ ჩამოვაყალიბეთ ჩვენი ხედვა და რუსეთისგან უნდა იყოს მკაფიო უკუკავშირი იმის შესახებ, მზად არიან თუ არა ომის რეალისტური პირობებით დასასრულებლად. თუ ისინი მზად არ არიან, აგრესორზე ზეწოლა უნდა გაგრძელდეს“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ზელენსკიმ ასევე ხაზი გაუსვა რუსეთის ჩრდილოვანი ფლოტის წინააღმდეგ სანქციების გამკაცრების მნიშვნელობას, შეზღუდვების გვერდის ავლის ფინანსურ სქემებს და რუსეთის ექსპორტიდან შემოსავლების მაქსიმალურად შეზღუდვის აუცილებლობას, თუ ომი გაგრძელდება.
უკრაინის პრეზიდენტმა მადლობა გადაუხადა ყველა პარტნიორს, რომელიც უკრაინას ეხმარება.
"მადლობა მსოფლიოში ყველას, ვინც გვეხმარება უკრაინაში სიცოცხლის დაცვაში და მხარს უჭერს დიპლომატიურ ძალისხმევას სამართლიანი მშვიდობის მისაღწევად“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Zelenskyy: talks with US enter decisive phase, preparations underway for signing documents
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Monday said negotiations with the United States have entered a decisive phase, as Kyiv prepares to finalise and potentially sign key documents on security guarantees.
Zelenskyy said he received a detailed briefing from Ukraine’s negotiating team on contacts with the US side and instructed officials to complete a document outlining American security guarantees for Ukraine. The President added the parties discussed a work schedule for the next two weeks, including planned meetings, document preparation, and possible signing of agreements.
“This should be a document of historical significance, and the text is already reaching that level,” Zelenskyy said.
The meeting also focused on documents related to Ukraine’s reconstruction and economic development. Zelenskyy tasked Prime Minister Yulia Svyrydenko, Deputy Prime Minister Taras Kachka, and Minister of Economy Oleksii Sobolev with ensuring full economic support and expert review of future Ukraine–US agreements, as well as potential trilateral arrangements in the Ukraine–Europe–US format.
In addition, parameters were discussed for mechanisms to use reconstruction funds provided by international partners.
Zelenskyy noted that the US side is communicating with Russia regarding the core political framework for ending the war.
“We have outlined our vision, and Russia must give a clear response on whether it is ready to end the war on realistic terms. If not, pressure on the aggressor must continue,” he said.
The Ukrainian President also stressed the importance of tightening sanctions against Russia’s so-called shadow fleet, closing financial loopholes used to bypass restrictions, and maximising limits on Russian export revenues should the war continue.
Zelenskyy thanked international partners for their continued support, saying, “Thank you to everyone around the world who helps protect lives in Ukraine and supports diplomatic efforts to achieve a just peace.”