ბელარუსში, რუსეთის გავლენით, უკრაინის საზღვართან სამხედრო ინფრასტრუქტურა შენდება. მინსკმა უკვე მიიღო სიგნალები, რომ ეს უნდა შეწყდეს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
პრეზიდენტის თქმით, უკრაინის საგარეო დაზვერვის სამსახურის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა ოლეგ ლუგოვსკიმ მას ბელარუსში არსებული ვითარების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა.
მისივე თქმით, ბელარუსში უკრაინის საზღვრის გასწვრივ საგზაო ინფრასტრუქტურის, საბრძოლო მასალისა და საწვავის შესანახი ობიექტების მშენებლობა სრულდება. ეს ობიექტები სამხედრო დანიშნულების გარდა სხვა დანიშნულებას არ ემსახურება.
როგორც ზელენსკიმ აღნიშნა, ბელარუსმა უკვე მიიღო სიგნალები უკრაინისგან ასეთი საქმიანობისა და რუსეთთან თანამშრომლობის ყველა სხვა ფორმის შესახებ, რომელიც მიზნად ისახავს ომის გახანგრძლივებას ან ესკალაციას.
"ბელარუსმა იცის, რა ნაბიჯებია საჭირო მისი მხრიდან მშვიდობის მისაღწევად. აგრესიისთვის სასაზღვრო ინფრასტრუქტურის განვითარება უნდა შეჩერდეს. დეესკალაციისა და მშვიდობისკენ მიმართული ნაბიჯები სწორედ ბელარუსმა უნდა გადადგას", - განაცხადა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has stated that Belarus is aware of the measures it needs to take to contribute to peace, amid concerns over the construction of military infrastructure near Ukraine’s border under Russian influence.
According to Zelenskyy, Acting Head of Ukraine’s Foreign Intelligence Service Oleh Luhovskyi briefed him on the current situation in Belarus and developments along the Belarusian-Ukrainian border.
The President said that construction is nearing completion on road infrastructure, ammunition storage facilities and fuel depots along the border. He stressed that these sites serve no purpose other than military use.
Zelenskyy noted that Belarus has already received signals from Ukraine regarding such activities, as well as other forms of cooperation with Russia that, according to Kyiv, are aimed at prolonging or escalating the war.
“Belarus knows what steps it needs to take to achieve peace. The development of border infrastructure intended for aggression from Belarusian territory must stop. It is Belarus that must take steps toward de-escalation and peace,” Zelenskyy said.