ზელენსკი - ჩვენ ახლა გვაქვს სამშვიდობო გეგმის 20 პუნქტი, ზოგიერთი ჯერ კიდევ დასასრულებელია
უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის განცხადებით, ფლორიდაში გამართულ მოლაპარაკებებში მონაწილე უკრაინის დელეგაცია ირლანდიაში ჩავიდა.
მისივე თქმით, საბოლოო სამშვიდობო გეგმა ამ დროისთვის 20 პუნქტისგან შედგება.
ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ეს განცხადება ირლანდიის პრემიერ-მინისტრ მაიკლ მარტინთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე გააკეთა.
"ჩვენი დელეგაცია, რომელიც აშშ-ში აშშ-ის პრეზიდენტის გუნდთან ერთად შეხვედრებს ესწრებოდა, დღეს ირლანდიაში შეიკრიბა. ახლა ჩვენ გვაქვს 20 პუნქტი, რომლებიც ჟენევაში შემუშავდა და ფლორიდაში დასრულდა“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
როგორც ზელენსკიმ აღნიშნა, უკრაინის სამშვიდობო გეგმის ზოგიერთი პუნქტი ჯერ კიდევ დასასრულებელია.
ბოლო კვირების განმავლობაში, უკრაინელი ოფიციალური პირები რამდენჯერმე შეხვდნენ ამერიკელ ოფიციალურ პირებს აშშ-ის სამშვიდობო გეგმის განსახილველად.
ჟენევაში საწყისი მოლაპარაკებების შემდეგ, გამოცხადდა, რომ დოკუმენტი შემოკლდა და მედიის ცნობით, ის 28-ის ნაცვლად მხოლოდ 19 პუნქტს შეიცავდა.
ამ დროისთვის, სამშვიდობო გეგმის ახალი ვერსიის დეტალები უცნობია. აღსანიშნავია, რომ თავდაპირველად აშშ-მა უკრაინისგან დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების რუსეთისთვის დათმობა მოითხოვა. გარდა ამისა, დოკუმენტი უკრაინისთვის მიუღებელ სხვა დებულებებსაც შეიცავდა.
მედია წერს, რომ ტერიტორიული დათმობების საკითხი, როგორც ჩანს, ჩიხში შევიდა, რადგან უკრაინა დონბასის არაოკუპირებული ტერიტორიების რუსეთისთვის დათმობაზე თანახმა არ არის.

Zelenskyy: ‘we now have 20-point peace plan, some elements still need finalising’
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Tuesday announced that the Ukrainian delegation participating in recent talks in Florida has arrived in Ireland, where work on the country’s peace plan continues.
Speaking at a joint press conference with Irish Prime Minister Micheál Martin, Zelenskyy said the current draft peace plan consists of 20 points.
“Our delegation, which attended meetings in the United States with the US President’s team, has gathered today in Ireland. We now have 20 points that were developed in Geneva and finalized in Florida,” the Ukrainian President said.
Zelenskyy noted that several elements of Ukraine’s peace plan still require completion.
In recent weeks, Ukrainian officials have held multiple rounds of discussions with US counterparts regarding Washington’s proposed peace framework. After initial talks in Geneva, reports indicated that the document had been shortened, reduced from 28 points to 19.
The details of the latest version remain undisclosed. Early drafts reportedly included provisions unacceptable to Kyiv, including a US proposal that Ukraine cede the Donetsk and Luhansk regions to Russia.
Media outlets report that territorial concessions have become a major point of deadlock, as Ukraine remains unwilling to give up the non-occupied areas of Donbas to Russia.