ზელენსკი – ჩვენ ვგეგმავთ რუსეთის ტერიტორიის შენარჩუნებას იქამდე, ვიდრე პუტინს არ ვაიძულებთ მოლაპარაკებას
უკრაინა შეინარჩუნებს რუსეთის ფედერაციის ოკუპირებულ ტერიტორიებს მანამ, სანამ არ აიძულებს რუს დიქტატორ ვლადიმერ პუტინს დაჯდეს მოლაპარაკებების მაგიდასთან, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ NBC News-თან ინტერვიუში განაცხადა.
მისივე თქმით, უკრაინა შეინარჩუნებს ამ ტერიტორიებს, რადგან ეს მისი “გამარჯვების გეგმის” განუყოფელი ნაწილია ომის დასრულებისთვის.
“ჯერ ის ჩვენ გვჭირდება” – აღნიშნა ზელენსკიმ იმ ტერიტორიების შესახებ, რომელსაც ახლა უკრაინა რუსეთში იკავებს.
ამავე დროს, ზელენსკიმ არ დააკონკრეტა აპირებს თუ არა უკრაინა რუსეთის მეტი ტერიტორიის ხელში ჩაგდებას.
რუსეთის კურსკის ოლქში უკრაინის ოპერაცია 6 აგვისტოდან მიმდინარეობს, ამ დროისთვის უკრაინა კურსკის ოლქის 100-ზე მეტ დასახლებას აკონტროლებს.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky stated in an interview with NBC News that Ukraine will retain control of Russian-occupied territories until Russian dictator Vladimir Putin is compelled to come to the negotiating table.
Zelensky emphasized that holding these territories is an integral part of Ukraine’s “victory plan” to bring an end to the war. “We need them first,” Zelensky remarked, referring to the territories currently under Ukrainian control within Russia.
However, Zelensky did not specify whether Ukraine plans to capture additional Russian territory.
The Ukrainian operation in Russia’s Kursk Oblast has been ongoing since August 6, with Ukraine currently controlling over 100 settlements in the region.