ზელენსკი - ჩვენ ვიცავთ უკრაინის ინტერესებს, ბევრი რამ იცვლება, ტრამპის გუნდი ჩვენ გვისმენს
უკრაინისა და აშშ-ის დელეგაციების ჟენევაში გამართული მოლაპარაკებების პირველი დღის შედეგებიდან გამომდინარე, უკვე ნათელია, რომ ბევრი რამ იცვლება, აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის გუნდი უკრაინის მოსმენას იწყებს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"დელეგაციამ ახლახან წარმოადგინა საუბრების შედეგები და ეს იყო საფუძვლიანი საუბრები. ბევრი რამ იცვლება... მოლაპარაკებები დღეს შვეიცარიაში გაგრძელდება; გუნდები პრაქტიკულად ღამემდე იმუშავებენ და მათგან მეტი ანგარიში იქნება. მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ ამერიკის წარმომადგენლებთან ვსაუბრობთ და არსებობს სიგნალები, რომ პრეზიდენტ ტრამპის გუნდი გვისმენს", - აცხადებს ზელენსკი.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, უკრაინა არ იქნება დაბრკოლება მშვიდობისთვის, რადგან ის ყოველთვის მხარს უჭერდა მშვიდობას. უკრაინა მოელის, რომ შვეიცარიაში მოლაპარაკებები სწორ ნაბიჯებს მოიტანს.
"პირველი პრიორიტეტია ხანგრძლივი მშვიდობა, გარანტირებული უსაფრთხოება, ჩვენი ხალხის პატივისცემა, პატივისცემა ყველა იმ ადამიანის მიმართ, ვინც სიცოცხლე შესწირა უკრაინის რუსული აგრესიისგან დაცვას“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
პრეზიდენტმა ასევე დააანონსა, რომ 24 ნოემბერი არანაკლებ აქტიური დღე იქნება, მინიშნებით, რომ მოლაპარაკებები გაგრძელდება.
"ჩვენ ვიცავთ უკრაინის ინტერესებს. ჩვენი პოზიციის სიმტკიცე - ჩვენი სახელმწიფოებრივი პოზიციის, უკრაინელი ხალხის პოზიციის სიმტკიცე იმაში მდგომარეობს, რომ ეს ჩვენი საერთო პოზიციაა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
23 ნოემბერს აშშ-ის, უკრაინის, დიდი ბრიტანეთის, საფრანგეთისა და გერმანიის წარმომადგენლებმა ჟენევაში სამშვიდობო გეგმა განიხილეს. უკრაინისა და აშშ-ის წარმომადგენლების წინასწარი განცხადებების თანახმად, შეხვედრა ძალიან პროდუქტიული იყო.
ამასთან, მედიაში უკვე გამოჩნდა ევროპისა და უკრაინის ცალკე გეგმა. დოკუმენტი ტრამპის გეგმას ეფუძნება, თუმცა ორიგინალისგან ბევრი განსხვავება აქვს.

Zelenskyy: Trump’s team ‘starting to listen to Ukraine’ after first day of Geneva Talks
Zelenskyy also indicated that 24 November would be “no less active,” suggesting negotiations were set to continue
Following the first day of negotiations between the Ukrainian and US delegations in Geneva, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said it has become clear that “many things are changing” and that the team of US President Donald Trump was beginning to “listen to Ukraine.”
“The delegation has just presented the results of the discussions, and these were substantial talks. Many things are shifting… The negotiations will continue today in Switzerland; the teams will work practically until late at night, and we expect more updates from them. What’s important is that we are speaking with American representatives, and there are signals that President Trump’s team is listening to us,” Zelenskyy said.
According to the Ukrainian president, Ukraine will “never be an obstacle to peace,” as it has always supported peaceful solutions. He expressed hope that the ongoing talks in Switzerland would lead to “correct steps.”
“Our first priority is lasting peace, guaranteed security, respect for our people, and respect for everyone who sacrificed their lives defending Ukraine from Russian aggression,” Zelenskyy said.
Zelenskyy also indicated that 24 November would be “no less active,” suggesting negotiations were set to continue.
“We are defending Ukraine’s interests. The strength of our position - our national position, the position of the Ukrainian people - lies in its unity. This is our common stance,” he emphasized.
On 23 November, representatives from the United States, Ukraine, the United Kingdom, France, and Germany met in Geneva to discuss a peace plan. According to preliminary comments from US and Ukrainian officials, the meeting was “highly productive.”
Meanwhile, media reports have surfaced about a separate European-Ukrainian plan, which is based on Trump’s proposal but includes significant differences from the original.