ზელენსკი - ჩვენი პოზიციები გაძლიერდა, ჩვენ შევძელით ფრონტის სტაბილიზაცია
ფრონტზე შექმნილი ვითარება ხასიათდება უკრაინული პოზიციების გაძლიერებით, რაც დრონების, ტექნოლოგიური გადაწყვეტილებებისა და აქტიური თავდაცვის წყალობით არის განპირობებული, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
პრეზიდენტის თქმით, უკრაინის პოზიციები ფრონტის ხაზზე ამჟამად უფრო სტაბილურად გამოიყურება. მან აღნიშნა, რომ ეს შესაძლებელი გახდა ფაქტორების ერთობლიობის წყალობით: უკრაინელი სამხედროების სიმამაცით, უპილოტო საფრენი აპარატების აქტიური გამოყენებით, ტექნოლოგიური გადაწყვეტილებებით და მტრის ლოგისტიკის წინააღმდეგ შორ მანძილზე განხორციელებული დარტყმებით.
როგორც ზელენსკიმ აღნიშნა, სიტუაცია კვლავ რთული რჩება, თუმცა უკრაინის ძალები აქტიურად იცავენ თავს და წელს უკვე მიაღწიეს უფრო მნიშვნელოვან შედეგებს, ვიდრე ადრე. მან ასევე აღნიშნა, რომ ფრონტზე ცვლილებებს რუსული მხარეც კი აღიარებს.
"ჩვენი პოზიციები ფრონტზე გაძლიერდა: ჩვენი ხალხის გამბედაობის, დრონების, სხვადასხვა ტექნოლოგიური გადაწყვეტილებების, ასევე შუალედური დარტყმებისა და ჩვენი გრძელვადიანი სანქციების წყალობით, ჩვენ შევძელით ფრონტის სტაბილიზაცია. ეს ადვილი არ არის. ჩვენ აქტიურად ვიცავთ თავს და წელს ჩვენი შედეგები უკეთესია, ვიდრე ადრე. განსაკუთრებით სასიხარულოა, როდესაც ეს ნათლად დასტურდება, მათ შორის ე.წ. რუსი "სამხედრო კორესპონდენტების“ წუწუნით“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, გარკვეულ ტერიტორიებზე სტაბილიზაციის მიუხედავად, საბრძოლო მოქმედებები კვლავ დაძაბული რჩება. უკრაინა აგრძელებს პოზიციების შენარჩუნებას და სამხედრო ტექნოლოგიური შესაძლებლობების გაძლიერებას, რაც გავლენას ახდენს ფრონტზე არსებულ საერთო დინამიკაზე.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said Ukraine’s positions on the frontline have strengthened in recent months, citing the increased use of drones, technological innovations and active defence operations.
Zelenskyy said Ukrainian forces have managed to stabilise parts of the front despite continued heavy fighting. He said the progress was made possible through the “courage of Ukrainian soldiers,” the use of unmanned aerial systems, long-range strikes targeting Russian logistics and broader technological solutions on the battlefield.
As the President noted, the situation remains difficult, although Ukrainian forces are actively defending themselves and have already achieved more significant results this year than before. He also stated that even the Russian side acknowledges the changes taking place on the frontline.
Zelenskyy stressed that fighting remains intense in several areas, while Kyiv continues efforts to strengthen its military and technological capabilities as the war enters another critical phase.