ზელენსკი - ეს თავდასხმა კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მოსკოვს სურს მკვლელობის გაგრძელება და მსოფლიოს მხრიდან უდიდეს ზეწოლას იმსახურებს
28 სექტემბრის ღამეს, რუსეთის არმიამ უკრაინის მიმართულებით თითქმის 500 თავდასხმის დრონი გაუშვა, ოკუპანტებმა ასევე 40-ზე მეტი რაკეტა გამოიყენეს, მათ შორის "კინჟალის" ტიპის რაკეტები, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"რუსეთის მასშტაბური თავდასხმა უკრაინაზე 12 საათზე მეტხანს გაგრძელდა. სასტიკი დარტყმები, განზრახ და მიზანმიმართული ტერორი ჩვეულებრივი ქალაქების წინააღმდეგ - თითქმის 500 თავდასხმის დრონი და 40-ზე მეტი რაკეტა, მათ შორის "კინჟალის" ტიპის რაკეტები", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
მისივე თქმით, მტრის თავდასხმის მთავარი სამიზნეები იყო კიევი და მიმდებარე რეგიონი, ზაპოროჟიეს, ხმელნიცკის, სუმის და ოდესის ოლქები.
"რუსეთის დარტყმის სამიზნე გახდა პურის ქარხანა, ავტომობილების საბურავების საწარმო, კერძო და მრავალსართულიანი სახლები და სამოქალაქო ინფრასტრუქტურა. ეს ვერაგი თავდასხმა მოხდა პრაქტიკულად გაეროს გენერალური ასამბლეის კვირის ბოლოს და სწორედ ასე აფიქსირებს რუსეთი თავის რეალურ პოზიციას.  მოსკოვს სურს ომისა და მკვლელობის გაგრძელება და მსოფლიოს მხრიდან მხოლოდ უდიდეს ზეწოლას იმსახურებს. ჩვენ გავაგრძელებთ საპასუხო დარტყმებს, რომ რუსეთს შემოსავლის მიღების შესაძლებლობა მოვუსპოთ და ვაიძულოთ დიპლომატია", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
რუსი ოკუპანტები 28 სექტემბრის ღამეს კიევს, კიევის ოლქს, ზაპოროჟიეს, ხმელნიცკის, სუმის და ოდესის ოლქებს დაესხნენ თავს. კიევში თავდასხმის შედეგად ოთხი ადამიანი დაიღუპა, მათ შორის 12 წლის ბავშვი. დედაქალაქში ასევე ცამეტი ადამიანი დაშავდა. უკრაინის მასშტაბით, სულ მცირე 40 ადამიანი დაშავდა, მათ შორის ბავშვები.
<p style="text-align: justify">28 სექტემბრის ღამეს, რუსეთის არმიამ უკრაინის მიმართულებით თითქმის 500 თავდასხმის დრონი გაუშვა, ოკუპანტებმა ასევე 40-ზე მეტი რაკეტა გამოიყენეს, მათ შორის "კინჟალის" ტიპის რაკეტები, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.</p><p style="text-align: justify">"რუსეთის მასშტაბური თავდასხმა უკრაინაზე 12 საათზე მეტხანს გაგრძელდა. სასტიკი დარტყმები, განზრახ და მიზანმიმართული ტერორი ჩვეულებრივი ქალაქების წინააღმდეგ - თითქმის 500 თავდასხმის დრონი და 40-ზე მეტი რაკეტა, მათ შორის "კინჟალის" ტიპის რაკეტები", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.</p><p style="text-align: justify">მისივე თქმით, მტრის თავდასხმის მთავარი სამიზნეები იყო კიევი და მიმდებარე რეგიონი, ზაპოროჟიეს, ხმელნიცკის, სუმის და ოდესის ოლქები.</p><p style="text-align: justify">"რუსეთის დარტყმის სამიზნე გახდა პურის ქარხანა, ავტომობილების საბურავების საწარმო, კერძო და მრავალსართულიანი სახლები და სამოქალაქო ინფრასტრუქტურა. ეს ვერაგი თავდასხმა მოხდა პრაქტიკულად გაეროს გენერალური ასამბლეის კვირის ბოლოს და სწორედ ასე აფიქსირებს რუსეთი თავის რეალურ პოზიციას.&nbsp; მოსკოვს სურს ომისა და მკვლელობის გაგრძელება და მსოფლიოს მხრიდან მხოლოდ უდიდეს ზეწოლას იმსახურებს. ჩვენ გავაგრძელებთ საპასუხო დარტყმებს, რომ რუსეთს შემოსავლის მიღების შესაძლებლობა მოვუსპოთ და ვაიძულოთ დიპლომატია", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.</p><p style="text-align: justify">რუსი ოკუპანტები 28 სექტემბრის ღამეს კიევს, კიევის ოლქს, ზაპოროჟიეს, ხმელნიცკის, სუმის და ოდესის ოლქებს დაესხნენ თავს. კიევში თავდასხმის შედეგად ოთხი ადამიანი დაიღუპა, მათ შორის 12 წლის ბავშვი. დედაქალაქში ასევე ცამეტი ადამიანი დაშავდა. უკრაინის მასშტაბით, სულ მცირე 40 ადამიანი დაშავდა, მათ შორის ბავშვები.</p>

On the night of September 28, Russia launched nearly 500 attack drones and more than 40 missiles, including Kinzhal hypersonic missiles, against Ukraine, President Volodymyr Zelenskyy said on Sunday.
“Russia’s massive assault on Ukraine lasted for more than 12 hours. Brutal strikes, deliberate and targeted terror against ordinary cities – nearly 500 drones and over 40 missiles, including Kinzhal missiles,” Zelenskyy stated.
He added the main targets of the attack were the Ukrainian capital city of Kyiv and the surrounding region, as well as Zaporizhzhia, Khmelnytskyi, Sumy, and Odesa oblasts.
“The strikes hit a bread factory, a tire manufacturing plant, private and apartment buildings, and civilian infrastructure. This treacherous attack took place practically at the end of the UN General Assembly week, and this is how Russia demonstrates its true position. Moscow seeks to prolong war and killings and deserves nothing but maximum pressure from the world. We will continue our counterstrikes to deprive Russia of revenues and force diplomacy,” the Ukrainian President said.
Russian forces attacked Kyiv, Kyiv region, Zaporizhzhia, Khmelnytskyi, Sumy, and Odesa oblasts overnight. In Kyiv, four people were killed, including a 12-year-old child, while 13 others were injured. Across Ukraine, at least 40 people were wounded, among them children.
<p style="text-align: justify">On the night of September 28, Russia launched nearly 500 attack drones and more than 40 missiles, including Kinzhal hypersonic missiles, against Ukraine, President <strong>Volodymyr Zelenskyy</strong> said on Sunday.</p><p style="text-align: justify">“Russia’s massive assault on Ukraine lasted for more than 12 hours. Brutal strikes, deliberate and targeted terror against ordinary cities – nearly 500 drones and over 40 missiles, including Kinzhal missiles,” Zelenskyy stated.</p><p style="text-align: justify">He added the main targets of the attack were the Ukrainian capital city of Kyiv and the surrounding region, as well as Zaporizhzhia, Khmelnytskyi, Sumy, and Odesa oblasts.</p><p style="text-align: justify">“The strikes hit a bread factory, a tire manufacturing plant, private and apartment buildings, and civilian infrastructure. This treacherous attack took place practically at the end of the UN General Assembly week, and this is how Russia demonstrates its true position. Moscow seeks to prolong war and killings and deserves nothing but maximum pressure from the world. We will continue our counterstrikes to deprive Russia of revenues and force diplomacy,” the Ukrainian President said.</p><p style="text-align: justify">Russian forces attacked Kyiv, Kyiv region, Zaporizhzhia, Khmelnytskyi, Sumy, and Odesa oblasts overnight. In Kyiv, four people were killed, including a 12-year-old child, while 13 others were injured. Across Ukraine, at least 40 people were wounded, among them children.</p>