ზელენსკი - ევროკავშირში უკრაინის წევრობასთან დაკავშირებით მოლაპარაკებებში პროგრესი შეინიშნება
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი უკრაინის ევროკავშირში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით მოლაპარაკებების კლასტერების გახსნას ამ თვეში ელის.
მისი თქმით, ევროკავშირში უკრაინის წევრობასთან დაკავშირებით მოლაპარაკებებში პროგრესი შეინიშნება.
"მოლაპარაკებების წინსვლისთვის ძალიან მკაფიო გრაფიკი გვექნება, განსაკუთრებით უნგრეთში მომხდარი ცვლილებების შემდეგ. ჩვენ ვადები დავიცავით. ახლა კი, ივნისში, დიდი იმედი გვაქვს, რომ უკრაინის მიერ მომზადებული კლასტერების გახსნას წინ წავიწევთ. ჩვენ ჩვენი წილი საქმე შევასრულეთ, ახლა ევროკავშირზეა დამოკიდებული შემდეგი ნაბიჯის გადადგმა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისი თქმით, უკრაინის გუნდი ევროკავშირთან პრაქტიკულად ყოველდღიურად არის კონტაქტში.
"და ეს მნიშვნელოვანია, ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი მოტივაციისთვის - ჩვენი ხალხის მოტივაციისთვის. ევროკავშირისგან ყოველი დადებითი სიახლე ადასტურებს, რომ უკრაინა სწორ გზაზეა და ჩვენი პარტნიორები ჩვენთან არიან, უკრაინასთან ერთად“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
ამასთან, მისი თქმით, აქტიური მუშაობა მიმდინარეობს იმის უზრუნველსაყოფად, რომ უკრაინამ ივნისში 90 მილიარდი ევროს ოდენობის ევროპული დახმარების პაკეტიდან თანხები მიიღოს.
"ჩვენ ვიბრძოდით ამ პაკეტისთვის და ის დამტკიცდა. პროცედურულად აუცილებელია, რომ თანხები უკრაინისთვის ახლავე, ამ ზაფხულს იქნეს გამოყენებული - ჩვენი მდგრადობისთვის, ჩვენი თავდაცვისთვის, ჩვენი ხალხის, უკრაინელების დასახმარებლად. და ეს მოხდება“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said that progress is being made in negotiations on Ukraine’s accession to the European Union, adding that Kyiv expects further steps on opening negotiation clusters this month.
“We have a very clear timetable for advancing the negotiations, especially following changes in Hungary. We have met our deadlines. Now, in June, we very much hope to move forward with the opening of the clusters prepared by Ukraine. We have done our part and now it is up to the European Union to take the next step,” Zelenskyy said.
The President noted that his team is in almost daily contact with EU officials.
“This is very important for our motivation and for the motivation of our people. Every positive message from the European Union confirms that Ukraine is on the right path and that our partners are with us,” he added.
Zelenskyy also said work is ongoing to ensure Ukraine receives funds from a €90 billion European support package, which he said had already been approved.
“We fought for this package and it was approved. Procedurally, it is necessary that the funds are made available to Ukraine this summer for our resilience, our defence and support for our people. And this will happen,” he said.