ზელენსკი - მოსკოვი მოითხოვს, უკრაინამ დონბასი ორი თვის განმავლობაში დატოვოს
რუსეთმა ომის დასრულების ახალი პირობები წამოაყენა - მოსკოვი მოითხოვს, უკრაინამ დონბასი ორი თვის განმავლობაში დატოვოს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
პრეზიდენტის თქმით, რუსეთი ამერიკული მხარის მეშვეობით ახალ ვადებს აცხადებს, საუბარია უკრაინის მიერ ქვეყნის აღმოსავლეთიდან ჯარების გაყვანის მოთხოვნაზე.
"ამჟამად, რაც რუსეთს სურს და რასაც ავრცელებენ პარტნიორები, არის ის, რომ ომის ან ომის ცხელი ფაზის დასრულებად, ისინი უკრაინის აღმოსავლეთიდან გასვლას მიიჩნევენ", - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, მისთვის გასაკვირია, რომ ომის ამდენი წლის შემდეგ ვინმეს შეუძლია ასეთი განცხადებების სერიოზულად აღქმა.
"უკრაინამ დონბასი ორი თვის განმავლობაში უნდა დატოვოს და ამ შემთხვევაში, მათი თქმით, ომი დასრულდება და თუ უკრაინა ორ თვეში არ გავა, მაშინ რუსეთი დონბასს დაიკავებს და შემდეგ სხვა პირობები იქნება", - განაცხადა ზელენსკიმ.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, თუ მათი ერთადერთი მიზანი დონბასია, მაშინ გაუგებარია, რატომ იმუქრებიან ისინი უფრო შორს წასვლით. როგორც მან აღნიშნა, ეს რუსეთის ნამდვილ განზრახვებს ეჭვქვეშ აყენებს.
მისივე თქმით, მოსკოვი ამჟამად შეერთებულ შტატებზე გავლენის მოხდენას ცდილობს.
მან ერთ-ერთ მიზეზად შეერთებულ შტატებში მოახლოებული შუალედური არჩევნები დაასახელა. მისი თქმით, ამ პერიოდში ამერიკული მხარე იძულებულია უფრო აქტიურად რეაგირება მოახდინოს როგორც საშინაო, ასევე საგარეო პოლიტიკაში და რუსეთი ცდილობს ამ იმპულსის გამოყენებას.
პრეზიდენტის განცხადებით, მოსკოვის ნამდვილი განზრახვები გაცილებით ფართო მასშტაბისაა, ვიდრე საჯაროდ არის გაჟღერებული.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Tuesday said Russia had set new conditions for ending the war, demanding that Ukrainian forces leave the Donbas region within two months.
Zelenskyy stated Moscow, reportedly through the US, was presenting new deadlines for Ukraine’s withdrawal from the east of the country.
“Currently, what Russia wants, as shared by partners, is that the end of the war - or at least its hot phase - would be defined by Ukraine leaving the eastern territories,” he said.
The President expressed surprise that such statements could be taken seriously after so many years of conflict.
“They say that if Ukraine does not withdraw within two months, Russia will occupy Donbas and impose further conditions,” he added.
Zelenskyy also questioned Moscow’s true intentions, noting that if Donbas were the only goal, it is unclear why Russia threatens further escalation. He suggested that Russia is attempting to influence the US, citing the upcoming midterm elections as a factor driving American responsiveness both domestically and internationally.