ზელენსკი - მზად ვართ ლიდერების დონეზე შეხვედრისთვის, უკრაინას არ ეშინია რუსეთთან პირდაპირი მოლაპარაკებების
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უკრაინასა და რუსეთს შორის მოლაპარაკებების მიმდინარეობასთან დაკავშირებით უკრაინის დელეგაციასთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის დროს უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა რუსტემ უმეროვმა ზელენსკის უკრაინის დელეგაციის მუშაობისა და თურქეთში მოლაპარაკებების პროცესის შესახებ ანგარიში წარუდგინა.
"15-16 მაისის შეხვედრებმა მსოფლიოს აჩვენა ჩვენი მზადყოფნა მშვიდობის დასამყარებლად და შესაბამისად, რუსეთზე ომის დასრულების მიზნით ზეწოლის აუცილებლობა“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.
მისი აზრით, ამ მოლაპარაკებების ყველაზე დიდი შედეგი იყო შეთანხმება სამხედრო ტყვეების გაცვლის შესახებ "1000 1000-ზე" ფორმატით. უკრაინული მხარე ამჟამად გაცვლის დეტალებს ამუშავებს.
"უკრაინის დელეგაციამ მოახერხა საუბრის ღირსეულ ჩარჩოში შენარჩუნება. რუსეთის მხრიდან მუქარის ყველა მცდელობა უარყოფილი იქნა. უკრაინა დაჟინებით მოითხოვს სრული და უპირობო ცეცხლის შეწყვეტის აუცილებლობას სიცოცხლის გადასარჩენად და დიპლომატიისთვის საჭირო საფუძვლის უზრუნველსაყოფად“, - წერს ზელენსკი.
მისი თქმით, ასეთი ცეცხლის შეწყვეტა საკმარისად ხანგრძლივი უნდა იყოს და გაგრძელების შესაძლებლობით. უკრაინის პოზიცია შეთანხმებულია პარტნიორებთან - 30-დღიანი ზავი.
"ჩვენ ამისთვის მზად ვართ. ასევე მზად ვართ ლიდერების დონეზე შეხვედრისთვის, რათა გადაწყდეს ძირითადი საკითხები. უკრაინას არ ეშინია რუსეთთან პირდაპირი მოლაპარაკებების და მნიშვნელოვანია, რომ რუსეთის ხელმძღვანელობამ ომი არ გააჭიანუროს", - მიიჩნევს პრეზიდენტი.
16 მაისს, სტამბოლში უკრაინისა და რუსეთის დელეგაციებს შორის მოლაპარაკებები გაიმართა. უკრაინელმა და რუსმა ოფიციალურმა პირებმა ომის დასრულებასთან დაკავშირებული საკითხები ერთ საათზე მეტხანს განიხილეს.
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ მოლაპარაკებების დროს რუსეთის დელეგაციამ არაერთი მიუღებელი მოთხოვნა წამოაყენა, რომლებიც უკრაინის ინტერესებს არ შეესაბამება, თუმცა უკრაინამ თავისი პოზიცია შეინარჩუნა, თავისი ხაზი დაიცვა და დისკუსია იმ საკითხებზე დააბრუნა, რომლებიც მისთვის მნიშვნელოვანია.

Zelenskyy: Ukraine ready for direct talks with Russia at 'leaders' level, proposes 30-day ceasefire
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has expressed Ukraine’s readiness to engage in direct talks with Russia at the highest level, stating that Kyiv is not afraid of negotiations if they lead to a real and lasting peace.
Following a meeting with the Ukrainian delegation involved in recent negotiations with Russia in Türkiye, Zelenskyy provided an update on the ongoing diplomatic efforts.
"I held a meeting on our diplomatic efforts to end the war and to establish a real and durable peace," Zelenskyy wrote on social media.
During the meeting, Defense Minister Rustem Umerov reported on the progress of talks held on May 15–16 in Türkiye, highlighting both Ukraine’s commitment to peace and the need to maintain pressure on Russia to end its aggression.
One of the key outcomes of the talks, Zelenskyy noted, was a preliminary agreement on a major prisoner exchange — 1,000 Ukrainian prisoners in return for 1,000 Russian captives. Details are still being finalized.
"The Ukrainian delegation succeeded in keeping the talks in a dignified manner. All Russian attempts to issue threats were rejected," Zelenskyy emphasized. He reiterated Ukraine’s demand for a full and unconditional ceasefire, proposing a 30-day truce that could be extended, with support from international partners.
Crucially, Zelenskyy stated, "We are also prepared for a meeting at the level of leaders to solve the key issues. Ukraine is not afraid of direct talks with Russia."
Ukraine’s Foreign Minister Andrii Sybiha and the Head of the President’s Office Andriy Yermak also briefed Zelenskyy on consultations with allies, including the United States, France, the United Kingdom, Germany, Italy, Poland, and Türkiye. Yermak presented the positions of these nations, with Zelenskyy noting that coordination with partners is ongoing "on an almost daily basis."
As a next step, the President has instructed the formation of a permanent and expanded national negotiation group to continue efforts toward ending the war.
Zelenskyy thanked all international partners for their continued support and emphasized that a diplomatic resolution remains the priority.