რუსები ისევე იგრძნობენ ომს უკრაინაში, როგორც ახლა ყველა უკრაინელი გრძნობს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, უკრაინა რეაგირებს რუსეთის თავდასხმებზე, მაგრამ ჯერ არ გააჩნია იმდენი რესურსი, რამდენიც მტერს.
ამავდროულად, ზელენსკიმ პირობა დადო, რომ უკრაინა საკმარის რაკეტებსა და დრონებს გამოუშვებს რუსეთის თავდასხმებზე სრულად რეაგირებისთვის.
"რუსეთი ხვდება, რომ თუ დღეში 600 დრონი და რაკეტა იქნება, ისინი ამ ომს ისევე იგრძნობენ, როგორც ჩვენ“, - აღნიშნა პრეზიდენტმა.

Zelenskyy: Russia will receive full response for attacks on Ukrainians
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has stated that Russia will receive a full response for its attacks on Ukraine.
According to Zelenskyy, Ukrainians currently experience the reality of war every day and Russians will eventually feel its consequences as well.
He noted that Ukraine continues to respond to Russian strikes, although it does not yet possess the same level of resources as Russia. At the same time, the President said Ukraine plans to increase the production of missiles and drones in order to fully respond to Russian attacks.
“Russia understands that if there are 600 drones and missiles launched per day, they will feel this war in the same way that we do,” Zelenskyy said.