ზელენსკი – რუსეთი უკრაინის სამ ოლქზე ახალ თავდასხმებს ამზადებს
დაზვერვამ დააფიქსირა რუსეთის მზადება ახალი შეტევისთვის. საფრთხე მიმართულია სუმის, ხარკოვისა და ზაპოროჟიეს რეგიონებზე, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
“ჩვენი დაზვერვის თანახმად, რუსეთი ემზადება ახალი თავდასხმებისთვის სუმის, ხარკოვისა და ზაპოროჟიეს რეგიონებზე. ისინი აჭიანურებენ მოლაპარაკებებს და ცდილობენ აშშ ჩაითრიონ გაუთავებელ, უაზრო დისკუსიებში ყალბი “პირობების” შესახებ, რათა დრო მოიპოვონ და შემდეგ შეეცადონ კიდევ უფრო მეტი მიწის წართმევას”, – განაცხადა პრეზიდენტმა.
ზელენსკის თქმით, პუტინს სურს მოლაპარაკება უფრო ძლიერი პოზიციიდან, რადგან ის მხოლოდ ომზე ფიქრობს.
“ასე რომ, ჩვენი საქმე – ყველა ჩვენგანის – თავდაცვაა ამ სიტყვის ფართო გაგებით. ეს არის სამხედრო დახმარების გაგრძელება, მაგრამ გარდა ამისა, ჩვენ გვჭირდება ინვესტიციები, მეტი ერთობლივი პროექტები, მეტი ერთობლივი წარმოება, მეტი ლოკალიზაცია, ყველაფერი, რაც მიზნად ისახავს ჩვენი თავდაცვის წარმოების მასშტაბურობას და განვითარებას – ჭურვებიდან დრონებამდე და რაკეტებამდე”, – განაცხადა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has warned that Russian forces are preparing new offensives targeting the Sumy, Kharkiv, and Zaporizhzhia regions, according to intelligence reports.
“Our intelligence indicates that Russia is preparing new attacks on Sumy, Kharkiv, and Zaporizhzhia. They are stalling negotiations and trying to drag the US into endless, pointless discussions about fake ‘conditions’ just to buy time and seize more territory,” Zelenskyy stated.
He added that Russian President Vladimir Putin aims to negotiate from a position of strength, as he remains focused solely on war. “Our task—everyone’s task—is defense in the broadest sense. This includes continued military aid, but also investments, joint projects, and increased local production of defense equipment, from shells to drones and missiles,” Zelenskyy emphasized.