ზელენსკი - რუსეთი თავდასხმის აქტივობის გაზრდას ცდილობს, თუმცა ეს მხოლოდ მისი დანაკარგების ზრდას იწვევს და ჩვენს ოპერაციებს ხელს ვერ უშლის
რუსეთი ცდილობს ფრონტზე თავდასხმის აქტივობის გაზრდას, თუმცა მხოლოდ უფრო დიდ დანაკარგებს განიცდის, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
ზელენსკიმ დეტალურად ისაუბრა უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდლის ალექსანდრ სირსკის მოხსენებაზე, რომელიც აგრესორი ქვეყნის წარუმატებლობას ფრონტის ხაზზე და მისი არმიის მზარდ დანაკარგებს ეხება.
"ამჟამად ფრონტზე სიტუაცია საკმაოდ დაძაბულია - რუსეთის არმია ცდილობს გააძლიეროს თავდასხმის აქტივობა. თუმცა, ეს მხოლოდ დანაკარგების ზრდას იწვევს და ჩვენს ოპერაციებს ხელს ვერ უშლის", - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, აგრესორმა ქვეყანამ ვერ შეძლო თავისი მიზნების მიღწევა სუმის, ხარკოვისა და დონეცკის ოლქების სასაზღვრო რაიონებში და ვადები გადასწია.
"სამხრეთ ფრონტზე ჩვენი დანაყოფები აგრძელებენ კონკრეტული ამოცანების შესრულებას - ამისთვის მადლობას ვუხდი ყველა დანაყოფს, ყველა ჯარისკაცს, სერჟანტს და ოფიცერს“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
უკრაინის გენშტაბის ინფორმაციით, შეიარაღებული ძალები ოლექსანდრივკას სექტორში დაგეგმილ შეტევით ოპერაციას ატარებენ. მოკლე დროში თავდაცვის ძალებმა 400 კვადრატულ კილომეტრზე მეტი ტერიტორია გაათავისუფლეს და ერთდროულად მიიწევენ წინ ოლექსანდრივკას და ჰულიაიპოლეს სექტორებში.
მისივე ცნობით, უკრაინულმა ჯარებმა უკვე მოახერხეს დნეპროპეტროვსკის ოლქის თითქმის მთელი ტერიტორიის გათავისუფლება.
აღსანიშნავია, რომ უკრაინის საჰაერო-სადესანტო ძალების ცნობით, ოლექსანდრივკას სექტორში კონტრშეტევის დროს უკრაინულმა ჯარებმა რუსული ძალებისგან ცხრა დასახლებული პუნქტი გაათავისუფლეს და კიდევ სამი მტრისგან მთლიანად გაწმინდეს.
ამასთან, ISW-ის ანალიტიკოსები აღნიშნავენ, რომ სამხრეთ ფრონტზე უკრაინული ჯარების წარმატებულ კონტრშეტევებს რუსეთის 2026 წლის გაზაფხულ-ზაფხულის პერიოდში შეტევის გეგმების ჩაშლა შეუძლია.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Wednesday said Russia is attempting to intensify offensive operations along the front line, but is suffering growing losses without disrupting Ukrainian advances.
Citing a report from Commander-in-Chief Oleksandr Syrskyi, Zelenskyy described the situation as tense, with Russian forces increasing attack activity.
“Russia is trying to step up its offensive actions, but this only leads to greater losses and does not hinder our operations,” he said.
Zelenskyy added that Russian forces have failed to achieve their objectives in border areas of the Sumy Oblast, Kharkiv Oblast and Donetsk Oblast, forcing them to delay timelines.
He also highlighted continued Ukrainian operations on the southern front, thanking military personnel for carrying out key tasks.
According to Ukraine’s General Staff, Ukrainian forces are conducting an offensive in the Oleksandrivka sector, where more than 400 square kilometres have been recaptured in a short period. Troops are advancing simultaneously in the Oleksandrivka and Huliaipole sectors.
Ukrainian forces have also regained control over nearly all of the Dnipropetrovsk Oblast region, according to official information.
The Ukrainian Air Assault Forces reported that nine settlements were liberated and three more cleared of Russian troops during counteroffensive operations in the Oleksandrivka sector.
Analysts at the Institute for the Study of War say Ukraine’s advances on the southern front could disrupt Russia’s planned spring–summer 2026 offensive.