ზელენსკი - რუსეთის ნებისმიერი მასიური დარტყმა შეიძლება დამანგრეველი იყოს, ამიტომ, საჰაერო თავდაცვის სისტემებისთვის რაკეტები საჭიროა ყოველდღიურად
უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის განცხადებით, სულ რაღაც ერთ კვირაში რუსმა ოკუპანტებმა გამოიყენეს 1700-ზე მეტი თავდასხმის დრონი, 1380-ზე მეტი მართვადი საჰაერო ბომბი და სხვადასხვა ტიპის 69 რაკეტა.
"რუსეთის მიერ განხორციელებული ყოველი მასიური დარტყმა შეიძლება დამანგრეველი იყოს. ამიტომ, საჰაერო თავდაცვის სისტემებისთვის რაკეტები ყოველდღიურად არის საჭირო და ჩვენ ვაგრძელებთ ამერიკასთან და ევროპასთან თანამშრომლობას, რათა უზრუნველვყოთ უფრო ძლიერი საჰაერო დაცვა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
პრეზიდენტმა ასევე განაცხადა, რომ ვილნიუსში მიმდინარეობს კოორდინაცია რეგიონულ პარტნიორებთან, ლიეტუვასთან და პოლონეთთან. მისივე თქმით, უკრაინა თითოეულ ლიდერთან მუშაობს სახელმწიფოს თავდაცვისუნარიანობის გასაძლიერებლად და რომ რუსეთის მოსაზღვრე ქვეყნებმა საუკეთესოდ იციან მის მიერ შექმნილი საფრთხის მასშტაბები.
24 იანვრის ღამეს რუსეთმა უკრაინაზე კიდევ ერთი მასშტაბური კომბინირებული თავდასხმა განახორციელა, რომელშიც 375-ზე მეტი თავდასხმის დრონი და სხვადასხვა ტიპის 21 რაკეტა გამოიყენეს. საჰაერო სამიზნეების უმეტესობა საჰაერო თავდაცვის ძალებმა გაანადგურეს, თუმცა რამდენიმე დარტყმა დაფიქსირდა. კიევმა ყველაზე მეტი ნგრევა განიცადა, დაზიანდა დედაქალაქის ხუთი რაიონი. დაიღუპა ერთი და დაშავდა სულ მცირე 4 ადამიანი.

Zelenskyy warns Russia’s mass attacks could be ‘devastating’, calls for daily supply of air defence missiles
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has warned that any large-scale Russian strike could have “devastating” consequences, stressing that Ukraine needs a constant, daily supply of missiles for its air defence systems.
Zelenskyy added Russian forces have launched more than 1,700 attack drones, over 1,380 guided aerial bombs and 69 missiles of various types against Ukraine in just one week.
“Every massive Russian strike can be devastating. That is why missiles for air defence systems are needed every single day, and we continue working with the United States and Europe to ensure stronger air protection,” the President said.
Zelenskyy also noted that coordination with regional partners is under way in Vilnius, including close cooperation with Lithuania and Poland. He said Ukraine is working with each partner to strengthen the country’s defence capabilities, adding that countries bordering Russia understand better than most the scale of the threat it poses.
The latest warning comes after another large-scale combined Russian attack overnight on Saturday, during which more than 375 attack drones and 21 missiles of various types were launched at Ukraine. Most of the aerial targets were intercepted by Ukrainian air defence forces, though several strikes were recorded.
Kyiv suffered the most damage, with five districts of the capital affected. One person was killed and at least four others were injured, according to Ukrainian authorities.