ზელენსკი - რუსეთს ჩრდილოეთიდან ომის გაფართოების ხუთი სცენარი აქვს, უკრაინა აუცილებლად დაიცავს თავს
რუსეთს ომის ესკალაციის ხუთი სცენარი აქვს. უკრაინა პოტენციური საფრთხის გათვალისწინებით, ამ მიმართულებით თავის ძალებს გაზრდის, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მან  შტაბის სხდომის შედეგები წარადგინა, რომლის დროსაც გაანალიზდა სადაზვერვო მონაცემები რუსეთის მიერ ჩერნიგოვ-კიევის მიმართულებიდან შეტევითი ოპერაციების დაგეგმვის შესახებ.
"უკრაინა აუცილებლად დაიცავს თავს და ჩვენი ამოცანა ახლა ჩვენი სახელმწიფოს გაძლიერებაა, რათა რუსეთის მიერ ჩრდილოეთ უკრაინაში ომის გაფართოების ხუთი სცენარიდან არცერთი არ იყოს წარმატებული“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, უკრაინა ოკუპანტების ქმედებების ყველა შესაძლო სცენარზე რეაგირებას ამზადებს, თუ რუსეთი აგრესიის ესკალაციას გადაწყვეტს. პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ ამ მიმართულებაზე უკრაინის ძალები გაიზრდება.
„მე დავავალე უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, მოამზადოს დამატებითი დიპლომატიური ზომები ბელარუსის წინააღმდეგ, რომელიც რუსეთს შეუძლია გამოიყენოს ომის შემდგომი გაფართოებისთვის. უკრაინის სადაზვერვო სამსახურებს ასევე აქვთ შესაბამისი არასაჯარო ამოცანები“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Zelenskyy says Russia has five scenarios for expanding war from north
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Wednesday said Russia has five possible scenarios for escalating the war from the north, adding that Ukraine would reinforce its forces in response to the potential threat.
Zelenskyy presented the results of a staff meeting during which intelligence reports on possible Russian offensive operations from the Chernihiv-Kyiv direction were reviewed.
“Ukraine will definitely defend itself and our task now is to strengthen our state so that none of Russia’s five scenarios for expanding the war in northern Ukraine succeeds,” Zelenskyy said.
The President added Ukraine is preparing responses to all possible scenarios should Russia decide to escalate its aggression further.
He added that Ukrainian forces would be reinforced in the northern direction.
“I instructed Ukraine’s Foreign Ministry to prepare additional diplomatic measures against Belarus, which Russia could use for further expansion of the war. Ukraine’s intelligence services also have corresponding non-public tasks,” Zelenskyy stated.