ზელენსკი - რუსმა ოკუპანტებმა შესაძლოა, უკრაინაზე კიდევ ერთი თავდასხმა განახორციელონ
რუსმა ოკუპანტებმა შესაძლოა, უკრაინაზე კიდევ ერთი თავდასხმა განახორციელონ 14-15 აპრილის ღამეს, უკრაინის საჰაერო სივრცეში უკვე დაფიქსირდა მტრის დრონები, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, დღეს ოკუპანტებმა დნეპრის ბენზინგასამართ სადგურზე თავდასხმა განახორციელეს, რასაც მსხვერპლი მოჰყვა. დაახლოებით 30 ადამიანი დაშავდა.
"დღეს ღამით შესაძლოა კიდევ ერთი რუსული დარტყმა განხორციელდეს. ამჟამად უკრაინის ცაში ბევრი „შაჰედია“. შესაძლოა, რაკეტებიც იქნეს გამოყენებული“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Zelenskyy warns of possible new Russian attack overnight as drones detected over Ukraine
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has warned that Russia may launch another large-scale attack on Ukraine overnight on April 14–15, as multiple enemy drones were already detected in Ukrainian airspace.
Zelenskyy said Russian forces are currently deploying large numbers of so-called Shahed drones, with the possibility of missile strikes also remaining high.
“Today, a Russian strike targeted a gas station in Dnipro, resulting in casualties. Around 30 people were injured,” he said, adding that the situation remains highly volatile.
He stressed that Ukrainian air defence systems are responding to ongoing aerial threats, while warning civilians to remain alert amid the risk of further strikes.