ზელენსკი ტრამპს უკრაინაში ჩასვლას სთავაზობს
უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის განცხადებით, აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი შესაძლოა, ომის დასრულების მიზნით სამშვიდობო შეთანხმების მხარდასაჭერად უკრაინაში ჩავიდეს.
უკრაინის ხელისუფლება აგრძელებს კონტაქტებს აშშ-ის ამჟამინდელი ადმინისტრაციის წარმომადგენლებთან, რათა განიხილონ უკრაინაში ომის მშვიდობიანი მოგვარების საკითხი.
უკრაინის პრეზიდენტი და მისი წარმომადგენლები აწარმოებენ აქტიურ მოლაპარაკებებს დონალდ ტრამპის სპეციალურ წარმომადგენელთან სტივ უიტკოვთან და ჯარედ კუშნერთან. შეხვედრებზე ძირითადად საუბრობენ ახალ იდეებზე ფორმატებთან, გრაფიკებთან და ნაბიჯებთან დაკავშირებით, რომლებსაც შეუძლიათ რეალური მშვიდობა დააახლოოს, ასევე დოკუმენტების მომზადების დეტალებზე.
ზელენსკის თქმით, სტივ უიტკოფი და აშშ-ის პრეზიდენტის სიძე ჯარედ კუშნერი უკვე მზად არიან უკრაინას ეწვიონ.
უკრაინის პრეზიდენტმა ასევე აღნიშნა, რომ დონალდ ტრამპი ასევე შეიძლება ჩავიდეს უკრაინაში, რათა მხარი დაუჭიროს სამშვიდობო შეთანხმებას ომის დასრულების მიზნით.
"ვფიქრობ, შესაძლებელია, ტრამპი თავად ესტუმროს უკრაინას თავისი პოზიციის დასასაბუთებლად“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
26 დეკემბერს ცნობილი გახდა, რომ დონალდ ტრამპი კვირას, 28 დეკემბერს, ფლორიდაში, მარ-ა-ლაგოს რეზიდენციაში ვოლოდიმირ ზელენსკის შეხვდება.
ამასთან, ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ თავის ამერიკელ კოლეგა დონალდ ტრამპთან შეხვედრისას აუცილებლად დააყენებს ტერიტორიების საკითხს. ზელენსკის თქმით, ის ტრამპთან ისაუბრებს როგორც დონბასზე, ასევე ზაპოროჟიეს ატომურ ელექტროსადგურზე.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said that US President Donald Trump may visit Ukraine to support a peace agreement aimed at ending the war.
Zelenskyy said the Ukrainian authorities continue contacts with representatives of the current US administration to discuss the peaceful resolution of the war in Ukraine. The Ukrainian President and his team are holding ongoing talks with Trump’s special envoy Steve Witkoff and the US President’s son-in-law, Jared Kushner.
Zelenskyy noted that the discussions focus on new ideas regarding formats, timelines and steps that could help bring about lasting peace, as well as on technical details related to the preparation of relevant documents.
The Ukrainian President said that Witkoff and Kushner are already ready to visit Ukraine. He added that President Trump himself could also travel to Ukraine in order to demonstrate his position and support a peace agreement to end the war.
“I think it is possible that Trump himself will visit Ukraine to substantiate his position,” Zelenskyy said.
It was reported on December 26 that Trump is scheduled to meet Zelenskyy on Sunday, December 28, at his Mar-a-Lago residence in Florida.
Zelenskyy also stated that during his meeting with the US President, he intends to raise the issue of territories. According to him, discussions with Trump will include the situation in Donbas as well as the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant.