ზელენსკი - თუ რუსეთი განზრახ აჭიანურებს დიპლომატიურ პროცესს, მსოფლიოს პასუხი გადამწყვეტი უნდა იყოს
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მადლობა გადაუხადა უკრაინელ ენერგეტიკოსებსა და სარემონტო ჯგუფებს, რომლებიც 24 საათის განმავლობაში მუშაობდნენ რუსული დარტყმების შემდეგ ელექტროქსელის აღსადგენად.
მისი თქმით, ელექტროქსელში სიტუაცია კვლავ რთული რჩება, მაგრამ ხელისუფლება და შესაბამისი სამსახურები ყველაფერს აკეთებენ დაზიანებული ინფრასტრუქტურის რაც შეიძლება სწრაფად აღსადგენად.
როგორც უკრაინის პრეზიდენტმა აღნიშნა, სუმის, ხარკოვის, დნეპროპეტროვსკის, ზაპოროჟიეს, ხმელნიცკის და ოდესის რეგიონები თავდასხმის ქვეშ იყვნენ. დაბომბვის შედეგად ათობით ადამიანი დაშავდა, მათ შორის ერთი ბავშვი. ამჟამად ცნობილია ორი დაღუპულის შესახებ.
ზელენსკის თქმით, მხოლოდ ამ კვირაში რუსეთმა უკრაინის წინააღმდეგ გამოიყენა: 1300-ზე მეტი თავდასხმის დრონი; დაახლოებით 1050 მართვადი საჰაერო ბომბი; სხვადასხვა ტიპის 29 რაკეტა.
როგორც მან აღნიშნა, უკრაინას მეტი თავდაცვა სჭირდება, პირველ რიგში, რაკეტები საჰაერო თავდაცვის სისტემებისთვის.
"თუ რუსეთი განზრახ აჭიანურებს დიპლომატიურ პროცესს, მაშინ მსოფლიოს პასუხი გადამწყვეტი უნდა იყოს: მეტი დახმარება უკრაინისთვის და მეტი ზეწოლა აგრესორზე. მადლობა ყველა ჩვენს პარტნიორს, რომლებიც ახლა ჩვენთან არიან, რომლებიც მზად არიან დაგვეხმარონ სიცოცხლის დაცვასა და უკრაინის გაძლიერებაში და რომლებიც ერთად მუშაობენ უსაფრთხოების აღსადგენად“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Sunday said that if Russia deliberately drags out the diplomatic process, the international community’s response must be “decisive”.
“If Russia is deliberately delaying the diplomatic process, then the world’s response must be decisive: more support for Ukraine and more pressure on the aggressor. I thank all our partners who stand with us, who are ready to help protect lives and strengthen Ukraine, and who are working together to restore security,” he said.
Zelenskyy expressed gratitude to Ukrainian energy workers and repair crews who have been working around the clock to restore the power grid following Russian strikes. He noted that the situation in the energy system remains difficult, but authorities and relevant services are doing everything possible to repair damaged infrastructure as quickly as possible.
The President added the Sumy, Kharkiv, Dnipropetrovsk, Zaporizhzhia, Khmelnytskyi and Odesa regions were targeted in the attacks. Dozens of people were injured as a result of the bombardments, including one child, while two fatalities have been confirmed so far.
Zelenskyy said that Russia has used more than 1,300 attack drones, around 1,050 guided aerial bombs and 29 missiles of various types against Ukraine over the past week alone.