ზელენსკი - უკრაინა ანალოგიურად იმოქმედებს, ჩვენ განვსაზღვრავთ ჩვენს სრულიად სამართლიან პასუხებს
უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის განცხადებით, უახლოესი ღამის და ხვალინდელი ვითარება განსაზღვრავს უკრაინის მომავალ ქმედებებს. თუ რუსეთი გააგრძელებს უკრაინაზე თავდასხმას, უკრაინის თავდაცვის ძალები ანალოგიურად უპასუხებენ.
"მინდა მადლობა გადავუხადო ყველა სახელმწიფოს, მინდა მადლობა გადავუხადო ყველა ლიდერს, ვინც მხარი დაუჭირა უკრაინას და ჩვენი ქვეყნის წინადადებას რუსეთისადმი სრული ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ. დღეს ჩვენ ვხედავთ, რომ რუსეთმა ჩვენს წინადადებას ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ მხოლოდ ახალი დარტყმებით, ახალი თავდასხმებით უპასუხა.
დღეს პრაქტიკულად მთელი დღე, პრაქტიკულად ყოველ საათში ვრცელდება ინფორმაცია დარტყმების შესახებ ჩვენი სხვადასხვა რაიონიდან. დონეცკი, ხარკოვის ოლქი, დნიპრო, სუმი, სუმის რეგიონი, ჩერნიჰივის რეგიონი, ზაპოროჟიე, ხერსონი. არც ერთი სახის სამხედრო აქტივობა რუსეთს არ შეუწყვეტია.
უკრაინა ანალოგიურად იმოქმედებს. ამ ღამის და ხვალინდელი სიტუაციის მიხედვით, ჩვენ ასევე განვსაზღვრავთ ჩვენს სრულიად სამართლიან პასუხებს", - განაცხადა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said that Ukraine’s future actions will depend on developments overnight and tomorrow, warning that if Russia continues its attacks, Ukrainian defence forces will respond “in kind”.
The President thanked countries and leaders that have supported Ukraine and backed its proposal for a full ceasefire with Russia.
“I want to thank all states, I want to thank all leaders who supported Ukraine and our proposal to Russia for a full ceasefire. Today we see that Russia has responded to our ceasefire proposal only with new strikes and new attacks,” Zelenskyy said.
The President said that throughout the day there had been almost hourly reports of attacks across several regions, including Donetsk, Kharkiv, Dnipro, Sumy, Chernihiv, Zaporizhzhia and Kherson.
“Not a single type of military activity has been stopped by Russia,” he said.
Zelenskyy stressed that Ukraine would respond proportionately.
“Ukraine will act in the same way. Based on the situation this night and tomorrow, we will also determine our fully fair responses,” he said.