ზელენსკი - უკრაინა მნიშვნელოვანი მოლაპარაკებებისთვის ემზადება
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მომდევნო კვირების ძირითადი პრიორიტეტები დაასახელა, მათ შორის საჰაერო თავდაცვა, გაცვლები და ენერგეტიკული მხარდაჭერა.
ზელენსკის თქმით, სპეციალურ თათბირზე განიხილეს უკრაინის შემდეგი ნაბიჯები დიპლომატიური და საერთაშორისო პარტნიორებთან ურთიერთქმედების მიმართულებით.
როგორც მან აღნიშნა, უკრაინული მხარე თითქმის ყოველდღიურ კონტაქტს ინარჩუნებს აშშ-ის პრეზიდენტისა და ევროპელი მოკავშირეების წარმომადგენლებთან. განხილვების დროს განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საჰაერო თავდაცვის სისტემების მიწოდებას და არსებული შეთანხმებების შესრულებას.
ზელენსკიმ მომდევნო კვირების მთავარ ამოცანებად დაასახელა ანტიბალისტიკური რაკეტსაწინააღმდეგო თავდაცვის გაძლიერება, დრონების წარმოებისა და მიწოდების შესახებ ორმხრივი დოკუმენტების მომზადება და ევროკავშირთან „დრონების შეთანხმების“ ინიციატივის განხორციელება.
გარდა ამისა, უკრაინა არაერთი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო შეხვედრისთვის ემზადება.
"ჩვენ ვემზადებით მნიშვნელოვანი მოლაპარაკებებისთვის - ჯერჯერობით დეტალების გასაჯაროების გარეშე“, - აღნიშნა მან.
შეხვედრაზე ჰუმანიტარული კურსის გაგრძელება ცალკე საკითხი იყო. ზელენსკის თქმით, უნდა გაგრძელდეს გაცვლები, რომლებიც უკვე შეთანხმებული იყო გუნდს და დაავალა, რომ გაძლიერდეს მუშაობა იმ პარტნიორებთან, რომლებსაც შეუძლიათ ამ პროცესის ხელშეწყობა.
პრეზიდენტმა ასევე გამოაცხადა უკრაინის მხარდასაჭერად ახალი გადაწყვეტილებები, განსაკუთრებით ენერგეტიკის სექტორში.

Zelenskyy says Ukraine preparing for ‘important negotiations’ in coming weeks
Ukraine is preparing for a series of important negotiations in the coming weeks, President Volodymyr Zelenskyy said on Saturday, as Kyiv focuses on strengthening air defence capabilities, advancing defence cooperation and securing additional international support.
Speaking after a special meeting on Ukraine’s diplomatic agenda and coordination with international partners, Zelenskyy outlined the country's key priorities, including air defence, prisoner exchanges and support for the energy sector.
The President said Kyiv remains in near-daily contact with representatives of the US President and European allies. Discussions have focused in particular on the delivery of air defence systems and the implementation of existing agreements.
Zelenskyy said Ukraine’s main objectives for the coming weeks include strengthening anti-ballistic missile defence, preparing bilateral agreements on drone production and supply, and advancing a proposed “drone agreement” with the European Union.
“We are preparing for important negotiations — without disclosing details for now,” Zelenskyy said.
The President also highlighted humanitarian issues, stressing the need to continue prisoner exchanges that had already been agreed upon. He said Ukrainian officials had been instructed to intensify cooperation with partners capable of facilitating the process.
In addition, Zelenskyy announced that new decisions aimed at supporting Ukraine are being prepared, with particular attention focused on the country’s energy sector.