ზელენსკი - უკრაინა საკუთარი საჰაერო თავდაცვის სისტემების წარმოებას გეგმავს
უკრაინა უკრაინა საკუთარი საჰაერო თავდაცვის სისტემების წარმოებას გეგმავს. საუბარია  საჰაერო თავდაცვის ყველა საჭირო ფორმატზე - სისტემებზე, რაკეტებზე და ა.შ. - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, საჰაერო თავდაცვის საკითხებთან დაკავშირებით პარტნიორებთან ყოველდღიური კომუნიკაცია აქვს პოლიტიკურ და სამხედრო დონეზე.
"ჩვენ ანტიბალისტიკური შესაძლებლობების ძიებაში ვართ. რაც მთავარია, ჩვენ ისეთი პირობებისკენ მივდივართ, სადაც შევძლებთ საჰაერო თავდაცვის სისტემების წარმოებას უკრაინაში პარტნიორებთან ერთად - სისტემების, რაკეტების და ა.შ.“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
როგორც პრეზიდენტმა აღნიშნა, უკრაინისთვის საკუთარი საჰაერო თავდაცვის სისტემის წარმოება სტრატეგიული ამოცანაა, "რომელიც ათწლეულების განმავლობაში დაცვის გარანტიას იძლევა".
"უკრაინისთვის განხილულ უსაფრთხოების გარანტიებს შორისაა იარაღის პაკეტები, საჭირო იარაღის წარმოების შესაძლებლობა და შესაბამისად, მათთვის ლიცენზიები და სამრეწველო ბაზა. ეს ყველაფერი მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Friday said Ukraine is working toward producing its own air defence systems in cooperation with international partners, describing the effort as a long-term strategic priority for the country’s security.
Zelenskyy said the plans cover all key components of air defence, including systems, missiles and anti-ballistic capabilities.
“We are looking for anti-ballistic capabilities. Most importantly, we are moving toward conditions where we will be able to produce air defence systems in Ukraine together with our partners — systems, missiles and so on,” Zelenskyy said.
The President said Kyiv is in constant political and military-level communication with partners regarding air defence needs.
He stressed that the ability to manufacture domestic air defence systems would serve as a strategic guarantee for Ukraine’s protection for decades.
“Among the security guarantees being discussed for Ukraine are weapons packages, the ability to produce the weapons we need, as well as licenses and an industrial base for that production. All of this is important,” he said.