ზელენსკი – უკრაინის გამარჯვების გეგმა ყველასთვის ღია იქნება, ის რუსეთმა უნდა ნახოს
უკრაინის გამარჯვების გეგმა ყველა ქვეყნისთვის იქნება ხელმისაწვდომი, ეს უნდა ნახოს რუსეთმაც, ისევე, როგორც უნდა იყოს მეორე სამშვიდობო სამიტზე, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
“ჩვენ ვთქვით, რომ მზად ვართ ვნახოთ რუსეთი მეორე სამშვიდობო სამიტზე, რადგან ყველა ჩვენმა მოკავშირემ, მათ შორის უახლოესმა პირებმა, რომლებიც ჩვენს მხარეს არიან და ყოველთვის ეწინააღმდეგებიან რუსეთის აგრესიას, ყველამ თქვა, რომ რუსეთი მეორე სამიტზე უნდა იყოს. იმიტომ რომ რუსეთი უკრაინის წინააღმდეგ იბრძვის. ომი არ შეიძლება დასრულდეს რომელიმე მხარის გარეშე“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
მისი თქმით, უკრაინა აქტიურად მუშაობს გამარჯვების გეგმაზე, რომლის სამი პუნქტი უკვე მომზადებულია, შედგა ონლაინ შეხვედრები.
“შეხვედრები ისევ იქნება და როგორც ვთქვით, ნოემბრის დასაწყისში, მთელი გეგმა მზად იქნება. ეს იქნება რუსეთთან ნებისმიერი ფორმატით საუბრის დასაწყისი და საფუძველი, ნებისმიერ ფორმატში, მის ნებისმიერ წარმომადგენელთან. თუ მათ ეს არ მოეწონებათ, მათი რეაქცია გასაგები იქნება კონკრეტულად და არა მხოლოდ ზოგადად – ჩვენ არაფერი გვინდა და ომს გავაგრძელებთ. მიუხედავად იმისა, რომ მე ვფიქრობ, ეს არის ზუსტად ის, რაც მათ სურთ დღეს, უბრალოდ გააგრძელონ“, – განაცხადა პრეზიდენტმა.
გარდა ამისა, ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ გამარჯვების გეგმა ითვალისწინებს უკრაინის სტრატეგიული პარტნიორების სწრაფ და კონკრეტულ ნაბიჯებს დღეიდან დეკემბრის ბოლომდე.
“კონკრეტული ქმედებები დამოკიდებულია მხოლოდ პარტნიორებზე და უკვე არავინ მეტყვის, რომ ეს დამოკიდებულია რუსულ მხარეზე. გეგმა უბრალოდ ხიდია სამშვიდობო სამიტამდე და ნებისმიერ ეტაპზე ომის დასასრულამდე. ხიდი, რომელიც აძლიერებს უკრაინას. აძლიერებს მას პოლიტიკურად, იარაღის თვალსაზრისით და იმის გაგებით, თუ როგორი იქნება ჩვენი მომავალი ომის შემდეგ.
გეგმა წარედგინება პრეზიდენტ ბაიდენს, აშშ-ის პრეზიდენტობის კანდიდატებს და ყველა სხვა პარტნიორს. ჩემი აზრით, გეგმა ღია იქნება ყველასთვის, მათ შორის სხვადასხვა ქვეყნის საზოგადოებებისთვის და ეს რუსეთმა უნდა ნახოს, რადგან ეს გეგმა უკრაინას აძლიერებს და მათ უნდა იცოდნენ ამის შესახებ“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
ზელენსკიმ ასევე აღწერა ის პუნქტები, რომლებსაც უკრაინის გამარჯვების გეგმა მოიცავს.
“პირველ რიგში, უკრაინის ცალსახა ადგილი მსოფლიოს უსაფრთხოების არქიტექტურაში. მეორეც, დეტალების გარეშე, მაგრამ კურსკის ოპერაცია არის გეგმის ნაწილი, მისი მეორე პუნქტი. მესამე პუნქტი უკავშირდება უკრაინის კონკრეტულ გაძლიერებას იარაღთან მიმართებაში. კიდევ ერთი პუნქტი დაკავშირებულია არა ეკონომიკასთან, არამედ, ვთქვათ, მომავალში დაზოგვასთან. ანუ დღეს თქვენ გვეხმარებით ამ გეგმის განხორციელებაში და მომავალში უკრაინა დაგიზოგავთ უამრავ რესურსს“, – განაცხადა ზელენსკიმ.

Zelensky: Ukraine’s victory plan will be open to all, including Russia
Ukrainian President Volodymyr Zelensky has announced that Ukraine’s victory plan will be available to all nations, including Russia. He emphasized that Russia should not only see this plan but also be present at the upcoming second peace summit.
“We have said that we are ready to see Russia at the second peace summit because all our allies, including those who stand firmly with us and oppose Russian aggression, have stated that Russia must be present. Russia is fighting against Ukraine, and a war cannot end without all parties involved,” Zelensky declared.
According to the president, Ukraine has been actively developing its victory plan, with three key points already prepared and virtual meetings taking place.
“Meetings will continue, and as we said, by the beginning of November, the entire plan will be ready. This plan will form the basis for any discussions with Russia, in any format, with any of their representatives. If they don’t like it, their reaction will be clear, not just vague statements like, ‘We don’t want anything and we will continue the war.’ Although, I believe that this is exactly what they want today – simply to continue,” Zelensky stated.
He further noted that the victory plan outlines rapid and specific actions that Ukraine’s strategic partners must take between now and the end of December.
“Specific actions now depend solely on our partners, and no one can say it is up to Russia anymore. The plan is essentially a bridge toward the peace summit and to any stage that leads to the end of the war. It strengthens Ukraine, both politically and militarily, and defines how our future will look after the war,” he said.
The victory plan will be presented to US President Joe Biden, US presidential candidates, and other international partners. Zelensky stressed that the plan will be open to everyone, including the public in different countries, and that Russia must see it.
“Russia needs to understand that this plan strengthens Ukraine, and they need to be aware of it,” Zelensky said.
He also provided a glimpse into some key elements of the victory plan.
“First, it guarantees Ukraine’s undeniable place in the global security architecture. Secondly, without revealing all details, the Kursk operation is part of the plan. The third point is related to the strengthening of Ukraine in terms of weaponry. Another point is not about economics but rather about future savings. That is, today you are helping us implement this plan, and in the future, Ukraine will save you significant resources,” Zelensky concluded.