ზელენსკი - ვაგრძელებთ მუშაობას იმის უზრუნველსაყოფად, რომ მოლაპარაკებების შემდეგ რაუნდს შედეგები მოჰყვეს
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უკრაინასა და რუსეთს შორის ახალი მოლაპარაკებებისთვის მზადება ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანთან რუსტემ უმეროვთან ერთად განიხილა.
მისი თქმით, მნიშვნელოვანი შედეგების არარსებობა სწორედ რუსების დამსახურებაა.
ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მთავრობა აგრძელებს ყოველდღიურ მუშაობას იმის უზრუნველსაყოფად, რომ მოლაპარაკებების შემდეგ რაუნდს უკრაინისა და მშვიდობისთვის შედეგები მოჰყვეს.
მისივე თქმით, კიევი ყველაფერს გააკეთებს, რაც აუცილებელია და ნამდვილად არ იქნება მშვიდობისთვის დაბრკოლება. ამავდროულად, როგორც პრეზიდენტმა აღნიშნა, ვაშინგტონმა დაინახა, რომ პრობლემა მოსკოვშია.
"ჟენევაში ბოლო შეხვედრაზე ამერიკულმა მხარემ ნათლად დაინახა, რომ რუსები არიან რეალურად მნიშვნელოვანი შედეგების არარსებობის მიზეზი. შემდეგი შეხვედრა არ უნდა იყოს მხოლოდ დროის კარგვა - ამის გაკეთება შესაძლებელია. დღეს რუსტემ უმეროვთან ერთად განვიხილეთ მოლაპარაკებებისთვის მომზადების ზოგიერთი ასპექტი“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
გარდა ამისა, უმეროვს დაევალა უფრო მჭიდროდ ითანამშრომლოს უკრაინის მეგობრებთან ახლო აღმოსავლეთსა და თურქეთში, "რათა მათ თავი უფრო ჩართულად იგრძნონ და მეტი დახმარება შეძლონ“.
ზელენსკიმ ასევე მადლობა გადაუხადა ყველას, ვინც ნამდვილად მზადაა დაეხმაროს და მხარი დაუჭიროს უკრაინას და ჩვენს ქვეყანას.
ამასთან, მან ევროპელებთან ახალი შეხვედრები დააანონსა.
"ჩემი შეხვედრები ევროპელ პარტნიორებთან უკვე დაგეგმილია მომავალ კვირას. ჩვენ მჭიდროდ ვითანამშრომლებთ, რათა უზრუნველვყოთ ევროპის ჩართვა ყველა პროცესში და მისი გაძლიერება", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.