ზელენსკი - ვამზადებთ მნიშვნელოვან ამბავს მომავალი კვირისთვის ჩვენს ერთ-ერთ პარტნიორთან ევროპაში
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ერთ-ერთ ევროპულ ქვეყანასთან ახალი თავდაცვის შეთანხმების მომზადების შესახებ განაცხადა.
მისი თქმით, საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანდრეი სიბიგამ დღეს ევროპული მიმართულებით მიღწეული ამოცანების შესახებ ანგარიში წარადგინა, ხოლო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის დიპლომატებმა თავდაცვის სფეროში მოლაპარაკებების მდგომარეობის შესახებ ანგარიში წარადგინეს.
"ოფისის დიპლომატებმა ასევე მოგვაწოდეს ინფორმაცია ერთ-ერთ ქვეყანასთან ჩვენი თავდაცვის შეთანხმებების შესახებ. ჩვენ ვამზადებთ მნიშვნელოვან ამბავს მომავალი კვირისთვის ჩვენს ერთ-ერთ პარტნიორთან ევროპაში“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
პრეზიდენტმა ფინეთის პრეზიდენტ ალექსანდრე სტუბთან საუბრის შესახებაც ისაუბრა.
მისი თქმით, განიხილეს უკრაინის საჰაერო თავდაცვის გაძლიერების ერთობლივი ძალისხმევა და შეერთებულ შტატებთან კომუნიკაციის კოორდინაცია.
"მადლობელი ვარ, რომ ფინეთი და თავად პრეზიდენტი ყოველთვის ჩვენი ძლიერი მხარდამჭერები არიან. ჩვენ განვიხილეთ ამერიკასთან კომუნიკაცია, შევათანხმეთ ჩვენი პოზიციები და ეს ყოველთვის გვეხმარება. ასევე განვიხილეთ ერთობლივი შესაძლებლობები აქ, ევროპაში, ჩვენი საჰაერო თავდაცვის სწრაფად გასაძლიერებლად“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Tuesday revealed that Kyiv was preparing a “significant” new defence agreement with a European partner.
Zelenskyy added Foreign Minister Andrii Sybiha had presented a report on the progress made in European affairs, while the presidential administration’s diplomats provided an update on ongoing defense negotiations.
“Our office diplomats also briefed us on one of our defence agreements with a European country. We are preparing an important announcement for next week with one of our partners in Europe,” Zelenskyy said.
The President also discussed his recent conversation with Finnish President Sauli Niinistö. Zelenskyy noted they reviewed joint efforts to strengthen Ukraine’s air defence and coordinated communication with the United States.
“I am grateful that Finland and President Niinistö are always strong supporters of Ukraine. We discussed communication with the US, aligned our positions and this always helps. We also explored joint opportunities here in Europe to rapidly strengthen our air defence,” Zelenskyy added.