ზელენსკიმ თავდაცვის ძალებს და სპეცსამსახურებს რუსეთის თავდასხმაზე საპასუხო ზომების მომზადება დაავალა
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უკრაინის თავდაცვის ძალებსა და სპეცსამსახურებს დაავალა, რუსეთის მასშტაბური თავდასხმის საპასუხოდ მოემზადონ.
"უკრაინის თავდაცვის ძალებსა და სპეციალურ სამსახურებს დავავალე, წარმოადგინონ შესაძლო ფორმატები ჩვენი პასუხისთვის ამ დარტყმაზე“, – წერს უკრაინის პრეზიდენტი სოციალურ ქსელებში.
მისივე თქმით,  13 და 14 მაისს რუსეთმა მასშტაბური თავდასხმების დროს სულ 1567 დრონი და სხვადასხვა ტიპის 56 რაკეტა გამოიყენება - დრონების ჩამოგდების მაჩვენებელი 94% იყო, ხოლო რაკეტების ჩამოგდების მაჩვენებელი - 73%.
14 მაისის ღამეს უკრაინაზე რუსების თავდასხმის შედეგად დაღუპულთა რაოდენობა 7-მდე გაიზარდა, 39 დაშავდა. სულ მცირე 20 ადამიანი დაკარგულად ითვლება.
საჰაერო ძალების პრესსპიკერის იური იგნატის თქმით, ეს იყო ერთ-ერთი ყველაზე ძლიერი დარტყმა მთელი სრულმასშტაბიანი ომის განმავლობაში.

“I have instructed Ukraine’s defence forces and special services to present possible formats for our response to this strike,” Zelenskyy said in a statement posted on social media.
The President added Russia used a total of 1,567 drones and 56 missiles of various types during large-scale attacks carried out on Wednesday and Thursday. He said Ukrainian air defence systems intercepted 94 per cent of the drones and 73 per cent of the missiles launched.
The death toll from Russia’s overnight attack on Ukraine has risen to seven, while 39 people were injured. At least 20 people are reported missing.
Ukrainian Air Force spokesperson Yurii Ihnat described the assault as one of the most powerful strikes since the start of Russia’s full-scale invasion of Ukraine.